Month after month


October 2011 PDF Drukuj Email
 1. Natalka babbles and vocalizes! Most often ta-ta-ta-ta (meaning daddy:-)
 2. She holds out her hand for the subject that is interesting to her. She points out all the stuffed animals on the shelf until she gets all of them one by one:-)
 3. She tries to make grim or serious faces. She finally explores facial expressions of her face.
 4. We started psychomotor excercises, during which we learn new developing activities
 5. Natalka understands more and more words, eg "book"
 6. She traverses the entire house crawling and discovers new corners
 
September 2011 PDF Drukuj Email
 1. The most spectacular achievement of this month is the crawling (!). Natalka can crawl in the desired direction, even across the room. Finally, she is able to approach the subject of her interest. She props up higher and higher on her hands. Her back gets stiffer slowly, which you can feel when you hold her.
 2. With the crawling there are more and more sounds from our child's mounth!
 3. Natalka has turned on 2 naps during the day, which has increased her daily activity.
 4. We had a visit to the clinic of nutrition, where Natalia was measured and weighed precisely. All parameters and indicators are in the standard, we have received further dietary guidelines.
 5. Control visit in eye (ophthalmology) clinic - the eyes are in order.
 
August 2011 r. PDF Drukuj Email
 1. Udaje nam się ustawić Natalkę „w czworakach” bez podtrzymywania. Na razie przy każdej próbie ruchu dziecko „się rozjeżdża”, ale postępem jest to, że chwilę „postoi”. Zdarza jej się opierać na dłoniach, już nie na łokciach i przedramionach. Potrafi się bardzo szybko obrócić wokół własnej osi przekładając dłonie. Poza tym czasami próbuje podpełznąć do interesującego ją obiektu. Najwięcej jak dotąd zdołała podciągnąć się 3 razy (co dało jej jakieś pół metra do przodu). Natalka coraz lepiej trzyma główkę, dzięki czemu może przebywać w coraz wyższych pozycjach (cały czas z asekuracją). Próbuje nawet odpychać się nóżkami od podłoża.
 2. Powoli widać efekty działania hormon wzrostu. Tym właśnie interpretujemy zwiększoną żywotność Natalki, dłuższe okresy czuwania, zainteresowania otoczeniem.
 3. Pojawiły się pierwsze świadome zabawy Natalki – najbardziej ulubiona to „Gdzie jest Natalka?”, a ostatnio – „Gdzie lala ma ....?” Poza tym nareszcie dziecko samo ogląda książeczki z obrazkami (!)
 
July 2011 PDF Drukuj Email
 1. Rozpoczęliśmy  terapię hormonem wzrostu – jedynym jak dotąd lekiem łagodzącym objawy PWS. Według informacji od lekarza i innych rodziców, na efekty trzeba poczekać parę miesięcy.
 2. Z zakresu „sukcesów” rehabilitacyjnych:-)) Natalka potrafi sama podeprzeć się w klęku (czworakach) na rękach, przytrzymana lekko z tyłu. Czasami turla się na obie strony. Chodzimy z nią na basen ostatnio dwa razy w tygodniu i zauważamy, że dużo lepiej trzyma główkę nad wodą.
 3. Natalka ma problem z gryzieniem – ostatnio próbuje rozgniatać jedzenie językiem i połyka bez gryzienia. Pracujemy nad tym, bo pora by dostawała coraz większe kawałeczki do jedzenia -jest już w końcu dużą dziewczynką:-)) Poprawiła jej się natomiast technika picia. Stopniowo przekonuje się też do picia wody.
 4. Odbyliśmy wizytę u dietetyka i staramy się rozszerzać jej dietę, budując jednocześnie dobre nawyki żywieniowe, czyli koncentracja na warzywach i białku. Rozpoczęliśmy także suplementację kwasami OMEGA.
 5. Natalce przybyły 4 nowe ząbki na górze.
 
June 2011 PDF Drukuj Email
 1. We continue
 2. Kontynuujemy terapię metodą Vojty i NDT Bobath. Do tego cotygodniowe zajęcia na basenie. Widać, że Natalka chciałaby się przemieszczać, zgodnie ze swoim wiekiem, niestety wbrew jej fizycznym możliwościom. Odpycha się nogami i porusza do tyłu, z naszą pomocą (przytrzymana za klatkę piersiową) porusza się do przodu, najchętniej na czworaka. Nie zachęcamy jej do tego, wolelibyśmy żeby najpierw poprawiła swoje napięcie, ale „zew natury” jest w niej naprawdę silny:-) Niestety szybko się męczy. To, co najbardziej nas cieszy, to budzące się w niej zainteresowanie wszystkim dookoła – próbuje dosięgnąć wszystko, co znajdzie się w jej zasięgu, wciąż wynajduje sobie nowy przedmiot zainteresowania.
 3. Rozpoczęliśmy zabiegi galwanizacji (zabiegi z zakresu elektroterapii z wykorzystaniem prądu stałego), które mają spowodować pobudzenie mięśni i poprawę napięcia. Po miesiącu stosowania na nogi pani doktor stwierdziła, że widać różnicę.
 4. Podczas terapii neurologopedycznej ćwiczymy sztukę gryzienia. Natalka dostaje do rączki kawałki różnych warzyw i owoców, owinięte w gazik, które usiłuje „rozgryźć” swoimi bezzębnymi na razie dziąsłami. Bardziej rozgotowane kęsy dostaje bezpośrednio do buzi, które na razie rozgniata i połyka.
 
May 2011 PDF Drukuj Email

10 miesiąc życia. Natalka swobodnie przetacza się na brzuch i na plecy. Odpycha się nogami i w ten sposób próbuje się przemieszczać. Czasami udaje jej się zawędrować całkiem daleko. Wyciąga ręce do wszystkiego naokoło, próbuje też sięgać po coś do góry. Bez problemu wkłada sobie stopy do buzi. Wyrżnęły jej się dwa pierwsze ząbki na dole. Zaczęliśmy ćwiczyć gryzienie.  W tym miesiącu Natalka miała także drugie spotkanie z psychologiem. Od połowy maja zaczęliśmy chodzić na basen. Wydaje nam się, że Natalka dobrze czuje się w wodzie. Pod koniec miesiąca Natalka zaczęła trzymać główkę!! Bardzo długo na to czekaliśmy. Chociaż to dopiero pierwsze próby / oznaki kontrolowania główki, czujemy że dla niej to ogromny przełom. W dalszym ciągu rehabilitujemy ją intensywnie, tj. 3 razy dziennie w domu (rodzice) plus rehabilitant 4 razy w tygodniu.

 
April 2011 PDF Drukuj Email

9 miesiąc życia. Od połowy kwietnia nastąpił widoczny przełom. Natalka potrafi wkładać stopy do buzi, chociaż robi to b. sporadycznie. Potrafi też trzymając się za stopę prostować i zginać nogę. Dalej ćwiczy obroty na brzuszek i na plecy – wychodzi jej coraz lepiej. Wie już, że po przetoczeniu na brzuszek musi uwolnić rękę. Coraz dłużej też i chętniej leży na brzuszku. Przytrzymana pod klatką piersiową, opiera się na rękach. Podnosi pupę do góry, leżąc na plecach i odpycha się stopami. Przejawia też ochotę do pełzania, potrafi odepchnąć się nogami, ale nie umie skoordynować jeszcze ruchów rąk z nogami.

 
March 2011 PDF Drukuj Email

8 miesiąc życia. Natalka sama przetacza się z boku na bok, przy małej pomocy (pociągnięcie w dół za łopatkę) jest w stanie przetoczyć się na brzuszek tzn. pojawia się podniesienie głowy. Zdarzyło jej się także obrócić z brzuszka na plecy. Przekłada sobie przedmioty z ręki do ręki, wodzi za nimi wzrokiem, a nawet obraca ciało. Wysoko podnosi ręce z zabawką. Chwyta swoje stopy i przybliża w kierunku ust. Interesuje ją wszystko dookoła. Dostaje obiadki ugotowane przez mamę, głównie na indyku.

 
February 2011 PDF Drukuj Email

7 miesiąc życia. Coraz więcej „rozmawiałyśmy” – nawet 4 razy na dzień. Zaczęliśmy wprowadzać do jej menu mięso i owoce w słoiczku. Coraz wyższe podnoszenie nóżek i rosnące zainteresowanie stopami. Wyciąganie rączek do przedmiotów. I raz usłyszałam z jej ust spółgłoskę „gyyy”. Zmieniliśmy ośrodek rehabilitacyjny na taki,  którym Natalka mogła być rehabilitowana metodą Vojty.

 
January 2011 PDF Drukuj Email

6 miesiąc życia. Natalia w końcu zaczęła wykazywać zainteresowanie zabawkami. Zaczęła wyciągać ręce w kierunku wiszących przedmiotów, a następnie je chwytać. Początkowo jej ruchy były bardzo nieprecyzyjne, z czasem coraz częściej sięgały celu. Natalka zaczęła obracać się na boczek. Nie potrafiła po obrocie na bok podnieść głowy, żeby przetoczyć się na brzuch. Próbowała obrócić się na brzuch przez maksymalne odgięcie głowy do tyłu, robiąc przy tym charakterystyczne „mostki”. Prawdziwą radość sprawiało jej huśtanie się na huśtawce i oglądanie poruszających się zabawek. Pod koniec szóstego miesiąca zaczęła wydawać z siebie coraz więcej dźwięków. Każdy jej dźwięk sprawiał jej samej ogromną radość. Na początku były to same samogłoski. I raz sama sięgnęła po zabawkę (która wcześniej wypadła jej z ręki).

 
December 2010 PDF Drukuj Email

Pod koniec grudnia usłyszeliśmy diagnozę – PWS. Od 5-go miesiąca zaczęliśmy karmić Natalkę warzywami ze słoiczka za pomocą szpatułki. Od początku radziła sobie z tym bardzo dobrze. Dlatego szybko wprowadziliśmy do jej jadłospisu kaszkę. W końcu pojawiła się jakaś alternatywa do karmienia butelką. Pod koniec 5-go miesiąca życia Natalia zaczęła pić z „kubeczka”. Zjadła także flipsa kukurydzianego.
Pod koniec 5-go miesiąca Natalka potrafiła już unieść głowę leżąc na brzuchu przez dłuższą chwilę. Natalia zaczęła interesować się swoimi rękami. Zaczęła namiętnie wkładać je do ust. W końcu zaczęła także wyrażać emocje. Miała nawet pierwszy napad histerii (!):-))

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2