Tablice centylowe dla dzieci z PWS PDF Drukuj Email

[Dodane 22.05.2012; aktualizacja 10.09.2012]

Centyle są wartościami statystycznymi, które pokazują, jak - biorąc pod uwagę wzrost i wagę - na tle równolatków tej samej płci wypada dziecko, czyli ile procent dzieci ma tę samą wagę i wzrost, ile z nich jest cięższych, wyższych, lżejszych lub niższych. Nanosząc w równych odstępach dane o dziecku można analizować jak rozwija się pociecha. Po wypełnieniu takich danych jak: wiek, płeć, waga i wzrost dziecka, na wykresie zostaje wyznaczony punkt. Jest to centyl, w którym mieści się badane dziecko. Jeśli dziecko jest w centylu 25, oznacza to, że dziecko jest lżejsze/niższe od 75% równolatków jego płci, a cięższe/wyższe od 25% (w zależności, czy nanosimy dane na siatkę wagi czy wzrostu). W przypadku dzieci chorych na PWS standardowe siatki centylowe mogą nie odzwierciedlać ich rozwoju ze względu na:

  • spowolniony wzrost dziecka spowodowany niedoborem hormonu wzrostu,
  • w okresie niemowlęcym problemy z karmieniem (wolniejszy rozwój)
  • w późniejszym okresie tendencja do tycia ze względu na hiperfagię i obniżony poziom metabolizmu.

W korespondencji z rodzicami dzieci z PWS z Niemiec otrzymaliśmy od nich aktualne siatki centylowe dla dzieci z PWS opracowane na podstawie badań przeprowadzonych w innych krajach w tym zakresie. Załączone siatki przedstawiają rozwój dzieci z PWS - osobno dla dziewczynek (kliknij tutaj aby ją otworzyć) i chłopców (kliknij tutaj aby ja otworzyć) do 20 roku życia. Dla porównania (w tle na szaro) widać siatki centylowe dla zdrowych rówieśników. Na co warto zwrócić uwagę to fakt, iż w przypadku 25% osób z PWS w wieku do 20 lat nadal udaje utrzymać się wagę na poziomie zbliżonym do średniej wagi dla zdrowych rówieśników.

Tablice centylowe mogą być używane do zarządzania wielkością posiłków dziecka poprzez regularne monitorowanie wagi dziecka oraz porównywanie jej do wzrostu dziecka. Generalnie waga i wzrost powinny być na tym samym poziomie, co oznacza równomierny rozwój dziecka oraz prawidłowość diety dziecka/ braku czynników zewnętrznych w zakresie żywienia pozostających poza kontrolą rodziców/ opiekunów. Metoda ta jest o tyle dobra, że nie wymaga ciągłego przeliczania ilości kalorii posiłków.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie informacji znalezionych w Internecie, tablic centylowych przesłanych przez Rodziców z Niemiec.

Zaprezentowane informacje są tłumaczeniami wybranych kwestii dotyczących osób chorych na PWS znalezionych w Internecie lub zjazdach/ konferencjach dotyczących problematyki PWS. Kwestie te są przedstawione tylko i wyłącznie informacyjnie, nie są to opracowania badawcze lub medyczne i nie powinny być stosowane bez wcześniejsze konsultacji z lekarzem lub specjalistą w danej dziedzinie. Nie jesteśmy z zawodu lekarzami, ani biegłymi tłumaczami, w związku z czym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy merytoryczne wynikające m.in. z uproszczenia informacji, braku wystarczającej wiedzy medycznej, pominięcia jakiejś informacji lub niepoprawnego jej przetłumaczenia lub interpretacji.