Styczeń 2019 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 04.02.2019r.]

To już 9 rok prowadzenia naszego dziennika Miesiąc po miesiącu i relacji tego co się dzieje, zmienia w życiu Natalki, co się udaje, jakie mamy sukcesy, wyzwania czy trudności. Każdy miesiąc ma średnio po 1000 odsłon, co jest dla nas dodatkową motywacją do dalszego działania i opisywania efektów tych działań.

Pierwszy miesiąc nowego roku upłynął nam raczej spokojnie. W terapii RDI oprócz ćwiczenia wspólnej pracy na zasadzie podawacz – odbiorca ćwiczymy teraz również pracę polegającą na równoległym wykonywaniu podobnych rzeczy. Jest to zdecydowanie trudniejsze ponieważ Natalia musi bardzo dokładnie obserwować partnera aby dostosować się do niego i wykonywać równocześnie z nim tą samą rzecz, np. wspólne krojenie czegoś, przenoszenie, wycieranie stołu czy składanie ubrań. Poza tym udaje się częściej porozmawiać z Natalką w sposób przypominający normalną rozmowę (nie na zasadzie odpowiedź pytaniem na pytanie). Powoli widzimy w tym zakresie postępy chociaż ograniczenie rozmów przez zadawanie pytań nadal jest jednym z dużych wyzwań.

Poza tym Natalka dostała nowy aparat na zęby. Mamy nadzieję, że pomoże on nam ograniczyć zgrzytanie zębami (niestety znowu się pojawiło i jest intensywne) i ochronić zęby przed niszczeniem. Poza tym nowy aparat oprócz ochrony i wyrównania zębów, ma również funcje logopedyczną, ponieważ udało nam się przy jego robieniu uwzględnić prośby logopedy (m.in. specjalny koralik do zabaw językiem aby go wzmocnić).