Stymulacja ruchowa PDF Drukuj Email

[Dodane 22.06.2011]

W przypadku naszych dzieci, ze względu na ogólną wiotkość, słabe napięcie mięśni i szybkie męczenie się proces poznawania najbliższego otoczenia i ‘badania’ napotkanych przedmiotów jest bardzo utrudniony i ograniczony. W związku z tym maluchowi trzeba pomagać. Bardzo ważne jest, aby dziecko nie leżało nieruchomo. Dlatego wszelka stymulacja ruchowa, każdy sprowokowany samodzielny ruch dziecka jest bezcenny. Prowokować można dowolnie, poniżej kilka pomysłów:

  • Zabawy wymagające od dziecka kombinowania, np. kładziemy przedmiot trochę dalej od niego, ale w jego zasięgu, tak aby próbowało po to sięgnąć.
  • Niezwykle stymulująca do zabawy jest szeleszcząca folia aluminiowa. Wkładajmy więc dziecku taką folię pod pieluchę, kocyk, do rękawa itd., a z pewnością nie będzie leżało spokojnie. Wszelkie przeszkadzające dziecku materiały, przedmioty, włożone tak, aby mu było niewygodnie, prowokują je do ruchu.
  • Wszelkie rymowanki, wyliczanki, zabawy oparte na dotyku, np. „Idzie rak nieborak, jak uszczypnie, będzie znak”, „Pisze pani na maszynie” itd. Dotyk sprzyja nawiązaniu kontaktu z dzieckiem i wywołuje jego spontaniczne ruchy.
  • Nic tak nie mobilizuje naszego dziecka, jak zasłanianie jego oczu ręką (w linii środka).
  • Spróbujmy skrępować dziecko kocykiem – wówczas dziecko powinno się aktywizować chcąc się uwolnić.
  • Leżenie na brzuchu ma zachęcić dziecko do ruchu. Pozwólmy dziecku odpychać stopy od naszych dłoni.
  • W wanience: nóżki przysunąć do krawędzi, aby spróbowało się odepchnąć.
  • Zachęcajmy dziecko do obracania się; przy obrotach wodzimy naszą głowę na boki w kierunku obrotu. Można też ćwiczyć obroty trzymając dziecko na kolanach lub kocyku.  Obracamy dziecko na boki przez podnoszenie kocyka raz z jednej raz z drugiej strony (biodro – bark naprzemiennie).
  • Zabawy w kocyku: np. zawijanie, ciągnięcie po przekątnej (jak prostowanie pościeli), na plecach i na brzuchu.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie informacji znalezionych w Internecie.

Zaprezentowane informacje są tłumaczeniami wybranych kwestii dotyczących osób chorych na PWS znalezionych w Internecie lub zjazdach/ konferencjach dotyczących problematyki PWS. Kwestie te są przedstawione tylko i wyłącznie informacyjnie, nie są to opracowania badawcze lub medyczne i nie powinny być stosowane bez wcześniejsze konsultacji z lekarzem lub specjalistą w danej dziedzinie. Nie jesteśmy z zawodu lekarzami, ani biegłymi tłumaczami, w związku z czym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy merytoryczne wynikające m.in. z uproszczenia informacji, braku wystarczającej wiedzy medycznej, pominięcia jakiejś informacji lub niepoprawnego jej przetłumaczenia lub zinterpretowania.