Badanie działania leku Eksenatyd na grupie osób z PWS PDF Drukuj Email

[Dodano 07.06.2011]

Eksenatyd (nazwa marketingowa Byetta) jest lekiem stosowanym od kilku lat w leczeniu cukrzycy typu 2. Lek ten steruje wydzielaniem insuliny przez komórki beta trzustki w sposób zależny od poziomu glukozy.

Kiedy stężenie glukozy zmniejsza się wydzielanie insuliny jest hamowane. W trakcie stosowania eksenatydu zaobserwowano u pacjentów ograniczone przyjmowanie pokarmów a co za tym idzie zmniejszenie apetytu i redukcję masy ciała.

Podczas konferencji poświęconej PWS zorganizowanej w 2010 r. na Tajwanie, badacz z Australii (Viadrot) przedstawił wyniki badań działania leku Eksenatyd na grupie pacjentów z PWS. W badaniu wzięło udział 8 osób z PWS oraz 8 osób otyłych z grupy kontrolnej dopasowanych pod względem wieku, płci i masy ciała. Byetta był dobrze tolerowany przez osoby z PWS, bez żadnych skutków ubocznych (w przeciwieństwie do grupy kontrolnej) oraz zaobserwowano, że zwiększa poczucie sytości, obniża poziom glukozy i insuliny, natomiast nie powoduje zmniejszenia apetytu.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie informacji znalezionych w Internecie, m.in. z międzynarodowej konfernecji dotyczącej PWS, która odbyła się na Tajwanie w 2010r.

Zaprezentowane informacje są tłumaczeniami wybranych kwestii dotyczących osób chorych na PWS znalezionych w Internecie lub zjazdach/ konferencjach dotyczących problematyki PWS. Kwestie te są przedstawione tylko i wyłącznie informacyjnie, nie są to opracowania badawcze lub medyczne i nie powinny być stosowane bez wcześniejsze konsultacji z lekarzem lub specjalistą w danej dziedzinie. Nie jesteśmy z zawodu lekarzami, ani biegłymi tłumaczami, w związku z czym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy merytoryczne wynikające m.in. z uproszczenia informacji, braku wystarczającej wiedzy medycznej, pominięcia jakiejś informacji lub niepoprawnego jej przetłumaczenia.