Hormon obestatyna a uczucie sytości PDF Drukuj Email

[Dodane 07.06.2011]

Odkrycie obestatyny w 2005 r. pozwoliło wyjaśnić, dlaczego dotychczasowe próby walki z otyłością okazały się nieskuteczne. Otóż okazało się, że gen odpowiedzialny za produkcję greliny, czyli „hormonu głodu”, kieruje także wytwarzaniem obestatyny.

Zatem eksperymentalne zmniejszenie stężenia „hormonu głodu” powodowało jednoczesne zmniejszenie stężenia „hormonu sytości”, w skutek czego brakowało bodźca do hamowania jedzenia. Badanie przeprowadzone w 2007 r. na grupie 16 osób z PWS i 16 osób z grupy kontrolnej wykazało podwyższony poziom obestatyny u osób z PWS. Okazało się także, że poziom obestatyny jest znacznie wyższy w grupie niemowlęcej, co może mieć wpływ na ich spowolniony rozwój (czując sytość – nie domagają się one pożywienia). Wpływ obestatyny na zaburzenia związane z jedzeniem u osób z PWS oraz ich rozwój wymagają dalszych badań.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie informacji znalezionych w Internecie

Zaprezentowane informacje są tłumaczeniami wybranych kwestii dotyczących osób chorych na PWS znalezionych w Internecie lub zjazdach/ konferencjach dotyczących problematyki PWS. Kwestie te są przedstawione tylko i wyłącznie informacyjnie, nie są to opracowania badawcze lub medyczne i nie powinny być stosowane bez wcześniejsze konsultacji z lekarzem lub specjalistą w danej dziedzinie. Nie jesteśmy z zawodu lekarzami, ani biegłymi tłumaczami, w związku z czym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy merytoryczne wynikające m.in. z uproszczenia informacji, braku wystarczającej wiedzy medycznej, pominięcia jakiejś informacji lub niepoprawnego jej przetłumaczenia.