Miesiąc po miesiącu


Kwiecień 2020 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 15.04.2020r.]

No cóż okazało się, że Natalka ma jeszcze ADHD. Nie widać tego za bardzo na co dzień, ponieważ Natalka ze względua na Zespół Pradera-Willego jest powolniejsza. Reszta niestety ale pasuje, Natalka ma duże trudności w utrzymaniu koncentracji i często działa w sposób kompulsywny.

Jesteśmy po pierwszym pełnym miesiącu pracy zdalnej. Tak jak pisalismy w marcu, taka nauka wymaga od Natalki sporo wysiłku, skupienia i koncentracji. Jest to szczególnie trudne w przypadku, kiedy są to zajęcia w większej grupie lub z przedmiotów które Natalka nie lubi. Niestety ale ten tryb nauki powoduje, że Natalka ma o wiele za mało ruchu, próbujemy dlatego z nią chodzić jak najwięcej na spacery. Mamy nadzieję, że to pomoże biorąc pod uwagę fakt, że niestety ale wszystkie nasze dodatkowe zajęcia i rehabilitacja są odwołane.

 
Marzec 2020 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 13.04.2020r.]

W tym miesiącu w sumie najważniejsze były dwa wydarzenia. Po pierwsze Natalia poszła po raz pierwszy do nowego psychiatry i... . Najprawdopodobniej ma ADHD lub jakąś jego postać co powoduje u niej duże trudności w utrzymaniu koncentracji i częstym bardzo kompulsywnym działaniu (jakby było już mało wyzwań). Po drugie otrzymując od zeszłego roku od września lek na polepszenie koncentracji (lek się nazywa Concentra) u Natalii wystąpił bardzo rzadko pojawiający się efekt uboczny czyli zaburzenia snu. Pomimo, że polepszyła się koncentracja i Natalka jest spokojniejsza wpłynęło to bardzo na długości i jakość snu o czym pisaliśmy w grudniu i styczniu. Po odstawieniu tego leku, Natalka zaczęła w przeciągu tygodnia znowu przesypiać całe noce, bez potrzeby wstawania i myszkowania po domu i szukania jedzenia. Natalia sama też była bardzo szczęśliwa, że znowu udaje jej się przespać cała noc (8 godzin), co także pozytywnie wpływa na jej funkcjonowanie w ciągu dnia.

 

Drugą rzeczą jaka wydarzyła się w tym miesiącu to oczywiście zamknięcie szkoły ze względu na koronawirusa. Jeżeli można szukać w tym jakiś dobrych stron to jest jedna, że w dużym stopniu możemy przekonać się, jak Natalia i my funkcjonowalibyśmy w formule 100% edukacji domowej. Nie jest źle, widzimy jednak również w domu jak ciężko jest Natalce skoncentrować się na nauce i pracy oraz, że są rzeczy takie jak nauka języków obcych, które bardzo lubi i które robi bardzo sprawnie (aczkolwiek jeżeli musi pisać to niestety ale teksty pisane ze względu na słabą małą motorykę są bardzo niewyraźne) oraz takie przy których po bardzo krótkim czasie Natalia przestaje pracować, jest zmęczona i to zmęczenie wywołuje u niej jakieś natręctwa. Biorąc pod uwagę, że taki tryb będzie ponad miesiąc, zobaczymy ostatecznie jak ta formuła u Natalii się przyjmie. W przeciwieństwie do niej, jej rodzeństwo tęskni za chodzeniem do swojego przedszkola oraz doskwiera im ograniczona możliwość ruchu.

 
Luty 2020 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 13.04.2020r.]

Luty jest niestety ale kontynuacją poprzedniego miesiąca, w związku z czym zaczęliśmy zastanawiać się nad użyciem jakiś środków farmakologicznych, aby Natalka lepiej przesypiała noce. Mamy zaplanowane wizyty u psychologa w tej sprawie. Dotyczy to także różnych natrętnych zachowań w szkole i w domu. Niestety ten miesiąc nie przyniósł jakieś istotnej poprawy w tym co się dzieje.

 

Z dobrych rzeczy to udaje nam się utrzymać ponownie pod kontrolą wagę Natalki. Jej przyrost w drugiej połowie roku wynikał jednak przede wszystkim ze zmian jakie zachodzą w Natalce, w tym z faktu dojrzewania. W końcu Natalia w tym roku skończy w sierpniu już 10 lat. Ten świat leci jak szalony... .

 
Styczeń 2020 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 14.02.2019r.]

Styczeń to niestety kolejny miesiąc gdzie obserwowaliśmy u Natalii wzrost napięcia wynikający z jednej strony z silniejszego poczucia głodu (niestety ale wyraźnie widzimy, że nasiliło się to, co zresztą opisaliśmy w grudniu) ale także z nieradzenia sobie przez nią w różnych sytuacjach społecznych zarówno w szkole jak i poza nią. Niestety ale sprawdzają się opowieści innych rodziców iż w szkole oraz na etapie dojrzewania pojawiają się nowe wyzwania w obszarze emocjonalnym u naszych dzieci. Może to się różnie przejawiać. W naszym przypadku przejawia się to przede wszystkim nasileniem występowania trudnych zachowań (natręctw) takich jak: wkładanie do uszu czy nosa różnych rzeczy, czy bardzo intensywnego strzelania stawami rąk i nóg. Do tego dokłada się jeszcze problem ze snem. W tym aspekcie nie jesteśmy jednak pewni z czego to wynika, jednakże zaobserwowaliśmy iż Natalia ma coraz większe problemy ze snem i budzi się w ciągu nocy co najmniej dwa trzy razy, w tym około 4 nad ranem nie może już usnąć. Nie ukrywamy że na pewno też wpływa to negatywnie na jej funkcjonowanie w ciągu dnia.

Podsumowując ten miesiąc niestety ale nie należał do najłatwiejszych, pojawiło się sporo nowych wyzwań, w kolejnych miesiącach będziemy pisać czy udało nam się z nimi jakoś uporać.

 
Grudzień 2019 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 06.01.2020]

Grudzień to między innymi duża ilość wyjść. Bardzo ciekawe obserwacje mieliśmy w trakcie jednego z takich wyjść. Przez 3,5g trwania imprezy, Natalka w sumie cały czas sama się sobą zajmowała, nie przegapiła żadnych dodatkowych zajęć. Wszystko byłoby jak w ideale gdyby nie fakt, że niestety przyłapaliśmy ją raz na jedzeniu ciastka, które ktoś zostawił. To jest oddzielny temat.

Po pierwsze niestety ale Natalce w większym stopniu przeszkadza głód co się przejawia próbami podjadania jak zdarzy się okazja, nie można już zostawiać żadnych rzeczy na wierzchu. Kilka razy w nocy próbowała się dostać do lodówki, z jednym sukcesem kiedy niestety ale zapomnieliśmy zamknąć dostęp do lodówki na noc. Po drugie widać, że zaczyna wchodzić w okres dojrzewania. Po trzecie niestety ale musieliśmy pod koniec grudnia odpuścić dietę ketogeniczną ponieważ było od niej za dużo wyjątków (niestety szkoła), które powodowały że dieta nie działała tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Podsumowując jednak okres jej stosowania (prawie 6 miesięcy) stwierdzamy, że Natalia nie przytyła nam, była w naszej ocenie bardziej aktywna. Poza tym przyrost wagi wynikał głównie z jej wzrostu i dojrzewania. Do diety planujemy jeszcze wrócić, zostawiliśmy teraz jej elementy (składniki), które ważne są wg nas dla dobrego (sprawnego) funkcjonowania Natalii czyli różnego rodzaju tłuszcze.

Końcówkę roku spędziliśmy w górach, gdzie Natalka po raz kolejny zdobywała góry. Radzi sobie z tym co raz lepiej.

 
Listopad 2019 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 24.12.2019]

Natalka zaczyna być co raz bardziej zafascynowana mediami elektronicznymi czyli tabletem i komórka. Na tablecie jest tzw. followersem kilku youtuberek w jej wieku, co wg analiz w ramach RDI i spotkań z psychologiem wynika z jej potrzeby naśladowania i rozumienia swoich rówieśników. Poza tym tablet służy do pikselowania czyli ładnego malowania oraz do rozwiązywania krzyżówek czy nauki hiszpańskiego poprzez słuchanie między innymi muzyki w tym języku. Komórka to między innymi źródło muzyki czy prostych gier. Poza tym niestety u Natalki pojawiły się problemy ze snem. Rozbudza się w nocy i nie może zasnąć. Jest to niestety bardzo problematyczne ponieważ działa negatywnie na jej funkcjonowanie w ciągu dnia.

 
Paździenik 2019 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 16.11.2019]

Rok temu w październiku pisaliśmy, że rozpoczynamy nową terapię (RDI) oraz że mamy ponownie otwartą kuchnię. Czas na spojrzenie na to z perpsektywy roku.

Dla przypomnienia terapia RDI nakierowana jest na to, aby budować zaburzoną przez różne zewnętrzne czynniki, relację pomiędzy dzieckiem a rodzicami. W przypadku Natalii chodzi tu przede wszystkim o zbudowanie relacji społecznych, w tym wynikających z nich zasad interakcji między ludzkich, zasad słuchania kogoś czy współpracowania z nim. To co mamy już za sobą to między innymi nauka współpracy i obserwowania partnera czy wspólne wykonywanie rzeczy. Natalka potrafi już sama z siebie otworzyć drzwi czy zapytać czy może w czymś pomóc (te umiejętności u dzieci autystycznych nie są tak oczywiste). Obecnie uczymy się komunikacji z Natalką w zakresie pomocy lub wykonania  jakiś obowiązków domowych. Jednocześnie w ramach RDI mamy my jako Rodzice duże wsparcie jak postępować z pozostałymi dziećmi, jak je wspierać w codziennym obcowaniu z Natalką itd.

Co do otwartej kuchni, to na razie ten model kuchni się sprawdza oczywiście przy założeniu że nic nie stoi na zewnątrz oraz szafy w których jest jedzenie mają specjalne zabezpieczenie. Mamy nadzieję, że uda nam się to utrzymać.

Poza tym w szkole intensywnie, ale bardzo ciekawie z incydentami pożyczenia czegoś fajnego od dzieci w grupie bez poinformowania ich o tym. Podobno pojawia się to u dzieci w przedszkolu…

 
Wrzesień 2019 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 15.11.2019 r.]

Po dwóch miesiącach waga Natalki nie ruszyła, jest nad tym samy poziomie. Zobaczymy co przyniesie nowy roku szkolny, kiedy jednak aktywności ruchowej jest zdecydowanie mniej. Ale jesteśmy dobrej myśli plus Natalka ma swój krokomierz dzięki któremu wiemy ile Natalka zrobiła dziennie kroków oraz ile czasu była aktywna.

Poza tym rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, w nowej (starej) szkole, czyli tej do której Natalka chodziła już w czerwcu. Z jednej strony Natalka bardzi lubi chodzić do nowej szkoły, z drugiej jednak strony Natalce jest dosyć trudno bo nauka w nowej szkole wymaga dużego skupienia i uwagi. Wynika z faktu, że praca jest w małych grupach, każde dziecko ma dostosowany plan pracy do swoich możliwości, poprzez co wymaga to od niego o wiele większej koncentracji oraz samodzielności (nie ma za bardzo możliwości kopiowania lub powtarzania tego co robią inni czyli pracy bardziej odtwórczej).

Z nowym rokiem szkolnym ponownie musieliśmy rozstrzygnąć kwestię zajęć dodatkowych (w tym rehabilitacji). Natalka kontynuuje zajęcia TUS, hipoterapię, wspinaczkę na ściance, logopedię, rehabilitację metodą Vojty, a my dalej kontynuujemy RDI (to już pierwszy rok za nami, ale zdecydowanie owocny i pomaga nam radzić sobie z aspektami autystycznymi i nie tylko).

 
Sierpień 2019 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 06.09.2019r.]

Wakacje w toku, w tym roku góry i jeszcze raz góry. Kontynuujemy dietę ketogeniczną. Na rodzinnym wyjeździe udało nam się także połączyć ze sobą posiłki (śniadanie z drugim śniadaniem, zupę z drugim daniem i podwieczorek z kolacją) bez wpływu na zachowanie Natalki i na przykład uporczywe pytanie kiedy będzie jedzenie.

Poza tym odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną rodzinę, gdzie jedno z dzieci ma także PWS. Szkoda, że nie mieszkamy bliżej siebie, ponieważ dziewczynka ta traktuje Natalkę jak młodszą siostrę i stara się nią zaopiekować, pobawić z nią. Zresztą nie tylko Natalka była niezadowolona że spotkanie trwało tak krótko, ale również jej rodzeństwo. Poza tym takie spotkania (z zaprzyjaźnionymi rodzicami dzieci z PWS) są  bardzo cennymi spotkaniami, ponieważ można porozmawiać o codziennych wyzwaniach, problemach ale także rzeczach które udało się osiągnąć, zrobić z naszymi dziećmi. Są cennym momentem wymiany doświadczeń, podzielenia się swoimi wyzwaniami i osiągnięciami oraz przypomnienia sobie że nie tylko my na co dzień zmagamy się z wieloma wyzwaniami.

Koniec miesiąca był momentem zważenia Natalki. Jaka była zmiana wagi po dwóch miesiącach stosowania nowej diety napiszemy we wrześniu.

 
Lipiec 2019 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 06.09.2019r.]

Wakacje to zdecydowanie nasz ulubiony okres. Po pierwsze przerwa od szkoły (chociaż w tym roku jakoś nie chcieliśmy kończyć szkoły), przerwa od rehabilitacji i dodatkowych zajęć. Pierwszy tydzień Natalka spędziła na TUS dla dziewczynek, a następnie pojechała do dziadków na działkę gdzie codziennie jeździła na rowerze, chodziła na spacery czy pomagała w robieniu zakupów. Następnie już tradycyjnie cała rodzina pojechała w góry gdzie zgodnie z ustaleniami na przemian jeden dzień był „relaksikiem” a kolejny „aktywny” czyli górskie wycieczki różnej długości, z dużą ilością chodzenia i podchodzenia. Natalia zdobyła swoją pierwsza odznakę turysty górskiego w Beskidzie Śląskim.

Poza tym w tym miesiącu wprowadziliśmy spore zmiany w diecie Natalki. Po przeanalizowaniu artykułów z amerykańskich stron o PWS, konsultacjach z dietetykami postanowiliśmy zmienić Natalce dietę i przejść na dietę ketogeniczną, która jest de facto przeciwieństwem diety którą Natalia miała do tej pory. Jest to dieta bogata w tłuszcze czyli wysokokaloryczna. Jest w niej także sporo białka ale bardzo minimalna ilość węglowodanów. Dla przykładu do tej pory Natalka jadła na śniadanie chrupki bezglutenowe z mlekiem ryżowym, teraz je jajecznicę na maśle z boczkiem lub đledyiki y yoltzm serem. Jak zawsze boimy się czy to się sprawdzi, ale stwierdziliśmy że spróbujemy ponieważ z badań przeprowadzonych w Stanach wynika, że osoby na tej diecie odczuwają w mniejszym stopniu głód i wpływa to też pozytywnie na ich zachowanie, przy jednoczesnym utrzymaniu wagi.

 
Czerwiec 2019 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 02.07.2019r.]

Natalia od czerwca została przeniesiona do nowej szkoły. Kilka zmian jakie nastąpiły przy tej okazji to: (1) o wiele mniejsza klasa (około 10 uczniów), (2) w budynku tylko cztery klasy (3) w klasie Natalki trzech nauczycieli, (4) każdy z uczniów uczy się we własnym tempie (5) nie ma dzwonków na przerwę, (6) jest nauka szachów (7) po południu do wyboru są różne dodatkowe zajęcia w szkole. Poza tym dzieci z grupy zdecydowały, że chcą pojechać nad morze i klasa pojechała pociągiem na jeden dzień do Sopotu (!). Wyjazd wcześnie rano powrót późnym wieczorem. Intensywnie ale Natalia była zachwycona.

Zdarzył się nam też  w tym miesiącu „ciekawy” epizod tj. Natalka zabrała nowym kolegom z klasy piórniki. Natalka następnego dnia je oddala i przeprosiła. No cóż podobno każde dziecko ma podobny epizod w swoim życiu. Poza tym zastanawiamy się na rewolucją w zakresie diety Natalii.

 
Maj 2019 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 25.05.2019r.]

Zmiany, zmiany, zmiany... .

Stwierdziliśmy, że ze względu na Natalki problemy w kompetencjach społecznych (właściwie ich brak), wielkość klasy i szkoły publicznej do której chodzi, małą ilość zajęć wspomagających w tym w zakresie budowania kompetencji społecznych itd. będziemy chcieli ją przenieść do innej szkoły. Zastanawialiśmy się nad szkołą specjalną ale ostatecznie wybór padł na małą szkolę niepubliczną, która pół żartem pół serio nazywa siebie szkołą antysystemową. Na razie byliśmy w tej szkole na dniach próbnych aby dać sobie szasnę poznania tej szkoły, i zobaczenia Natalce czy będzie się w niej dobrze czuła, a z drugiej strony szkole poznania Natalki i zastanowienia się, czy będą w stanie ją wesprzeć. Pierwsze dni są obiecujące ale nie zapeszamy… . Natalka wzięła między innymi udział w nocowaniu w szkole ze swoją potencjalną klasą (klasa nazywa się notabene Niezłe Ziółka), została zaproszona na urodziny jednego z kolegów, brała udział w dodatkowych zajęciach takich jak nauka gra w szachy. Zobaczymy… .

 

 
Kwiecień 2019 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 25.05.2019r.]

W tym miesiącu nie było żadnych spektakularnych wydarzeń. Może poza dostrzeżeniem faktu, że chodząc w miarę regularnie na basen Natalka powoli zaczyna ruszać nogami w wodzie i zdarza się jej przepłynąć już kawałek  (około metra ale zawsze) machając nogami. Poza tym w naszej okolicy jest nowy super plac zabaw między innymi z wielkim bardzo długim pająkiem na wysokości ponad 2 metrów i Natalka pomimo że jest to bardzo trudne potrafi go już powoli przejść i jest w tym bardzo wytrwała.

 
«pierwszapoprzednia123456789następnaostatnia»

Strona 1 z 9