Miesiąc po miesiącu


Sierpień 2011 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 09.09.2011]

W tym miesiącu Natalka skończyła roczek. Pierwszy intensywny rok rehabilitacji za nami, widać pierwsze efekty codziennej rehabilitacji i pracy.

 1. Udaje nam się ustawić Natalkę „w czworakach” bez podtrzymywania. Na razie przy każdej próbie ruchu dziecko „się rozjeżdża”, ale postępem jest to, że chwilę „postoi”. Zdarza jej się opierać na dłoniach, już nie na łokciach i przedramionach. Potrafi się bardzo szybko obrócić wokół własnej osi przekładając dłonie. Poza tym czasami próbuje podpełznąć do interesującego ją obiektu. Najwięcej jak dotąd zdołała podciągnąć się 3 razy (co dało jej jakieś pół metra do przodu). Natalka coraz lepiej trzyma główkę, dzięki czemu może przebywać w coraz wyższych pozycjach (cały czas z asekuracją). Próbuje nawet odpychać się nóżkami od podłoża.
 2. Powoli widać efekty działania hormon wzrostu. Tym właśnie interpretujemy zwiększoną żywotność Natalki, dłuższe okresy czuwania, zainteresowania otoczeniem.
 3. Pojawiły się pierwsze świadome zabawy Natalki – najbardziej ulubiona to „Gdzie jest Natalka?”, a ostatnio – „Gdzie lala ma ....?” Poza tym nareszcie dziecko samo ogląda książeczki z obrazkami (!)
 
Lipiec 2011 PDF Drukuj Email

[Dodano 14.08.2011]

W tym miesiącu rozpoczęliśmy terapię hormonem wzrostu – jedynym jak dotąd lekiem łagodzącym objawy PWS. Szybko jak na standardy w tym zakresie w innych krajach i w Polsce. Według informacji od lekarza i innych rodziców, na efekty trzeba poczekać parę miesięcy.Poza tym:

 1. Z zakresu „sukcesów” rehabilitacyjnych:-)) Natalka potrafi sama podeprzeć się w klęku (czworakach) na rękach, przytrzymana lekko z tyłu. Czasami turla się na obie strony. Chodzimy z nią na basen ostatnio dwa razy w tygodniu i zauważamy, że dużo lepiej trzyma główkę nad wodą.
 2. Natalka ma problem z gryzieniem – ostatnio próbuje rozgniatać jedzenie językiem i połyka bez gryzienia. Pracujemy nad tym, bo pora by dostawała coraz większe kawałeczki do jedzenia -jest już w końcu dużą dziewczynką:-)) Poprawiła jej się natomiast technika picia. Stopniowo przekonuje się też do picia wody.
 3. Odbyliśmy wizytę u dietetyka i staramy się rozszerzać jej dietę, budując jednocześnie dobre nawyki żywieniowe, czyli koncentracja na warzywach i białku. Rozpoczęliśmy także suplementację kwasami OMEGA.
 4. Natalce przybyły 4 nowe ząbki na górze.
 
Czerwiec 2011 PDF Drukuj Email

[Dodano 11.07.2011]

Co nowego u nas i Natalki:

 1. Kontynuujemy terapię metodą Vojty i NDT Bobath. Do tego cotygodniowe zajęcia na basenie. Widać, że Natalka chciałaby się przemieszczać, zgodnie ze swoim wiekiem, niestety wbrew jej fizycznym możliwościom. Odpycha się nogami i porusza do tyłu, z naszą pomocą (przytrzymana za klatkę piersiową) porusza się do przodu, najchętniej na czworaka. Nie zachęcamy jej do tego, wolelibyśmy żeby najpierw poprawiła swoje napięcie, ale „zew natury” jest w niej naprawdę silny:-) Niestety szybko się męczy. To, co najbardziej nas cieszy, to budzące się w niej zainteresowanie wszystkim dookoła – próbuje dosięgnąć wszystko, co znajdzie się w jej zasięgu, wciąż wynajduje sobie nowy przedmiot zainteresowania.
 2. Rozpoczęliśmy zabiegi galwanizacji (zabiegi z zakresu elektroterapii z wykorzystaniem prądu stałego), które mają spowodować pobudzenie mięśni i poprawę napięcia. Po miesiącu stosowania na nogi pani doktor stwierdziła, że widać różnicę.
 3. Podczas terapii neurologopedycznej ćwiczymy sztukę gryzienia. Natalka dostaje do rączki kawałki różnych warzyw i owoców, owinięte w gazik, które usiłuje „rozgryźć” swoimi bezzębnymi na razie dziąsłami. Bardziej rozgotowane kęsy dostaje bezpośrednio do buzi, które na razie rozgniata i połyka.
 
Maj 2011 PDF Drukuj Email

[Dodano 06.06.2011]

10 miesiąc życia. Natalka:

 1. swobodnie przetacza się na brzuch i na plecy.
 2. Odpycha się nogami i w ten sposób próbuje się przemieszczać.
 3. Czasami udaje jej się zawędrować całkiem daleko.
 4. Wyciąga ręce do wszystkiego naokoło, próbuje też sięgać po coś do góry.
 5. Bez problemu wkłada sobie stopy do buzi.
 6. Wyrżnęły jej się dwa pierwsze ząbki na dole. Zaczęliśmy ćwiczyć gryzienie.
 7. Pod koniec miesiąca Natalka zaczęła trzymać główkę!! Bardzo długo na to czekaliśmy. Chociaż to dopiero pierwsze próby / oznaki kontrolowania główki, czujemy że dla niej to ogromny przełom. W dalszym ciągu rehabilitujemy ją intensywnie, tj. 3 razy dziennie w domu (rodzice) plus rehabilitant 4 razy w tygodniu.

W tym miesiącu Natalka miała także drugie spotkanie z psychologiem. Od połowy maja zaczęliśmy chodzić na basen. Wydaje nam się, że Natalka dobrze czuje się w wodzie.

 
Kwiecień 2011 PDF Drukuj Email

[Dodano 06.06.2011]

9 miesiąc życia. Od połowy kwietnia nastąpił widoczny przełom. Natalka potrafi:

 1. Wkładać stopy do buzi, chociaż robi to b. sporadycznie.
 2. Trzymając się za stopę prostować i zginać nogę.
 3. Dalej ćwiczy obroty na brzuszek i na plecy – wychodzi jej coraz lepiej.
 4. Wie już, że po przetoczeniu na brzuszek musi uwolnić rękę.
 5. Coraz dłużej też i chętniej leży na brzuszku.
 6. Przytrzymana pod klatką piersiową, opiera się na rękach.
 7. Podnosi pupę do góry, leżąc na plecach i odpycha się stopami.
 8. Przejawia też ochotę do pełzania, potrafi odepchnąć się nogami, ale nie umie skoordynować jeszcze ruchów rąk z nogami.
 
Marzec 2011 PDF Drukuj Email

[Dodano 06.06.2011]

8 miesiąc życia. Natalka:

 1. Sama przetacza się z boku na bok,
 2. Przy małej pomocy (pociągnięcie w dół za łopatkę) jest w stanie przetoczyć się na brzuszek tzn. pojawia się podniesienie głowy.
 3. Zdarzyło jej się także obrócić z brzuszka na plecy.
 4. Przekłada sobie przedmioty z ręki do ręki, wodzi za nimi wzrokiem, a nawet obraca ciało.
 5. Wysoko podnosi ręce z zabawką.
 6. Chwyta swoje stopy i przybliża w kierunku ust.
 7. Interesuje ją wszystko dookoła.
 8. Dostaje obiadki ugotowane przez mamę, głównie na indyku.
 
Luty 2011 PDF Drukuj Email

7 miesiąc życia. Zmieniliśmy ośrodek rehabilitacyjny na taki,  którym Natalka mogła być rehabilitowana metodą Vojty. Poza tym:

 1. Coraz więcej „rozmawiałyśmy” – nawet 4 razy na dzień.
 2. Zaczęliśmy wprowadzać do jej menu mięso i owoce w słoiczku.
 3. Coraz wyższe podnoszenie nóżek i rosnące zainteresowanie stopami.
 4. Wyciąganie rączek do przedmiotów.
 5. I raz usłyszałam z jej ust spółgłoskę „gyyy”.
 
Styczeń 2011 PDF Drukuj Email

[Dodano 06.06.2011]

6 miesiąc życia. Natalia w końcu zaczęła:

 1. wykazywać zainteresowanie zabawkami.
 2. wyciągać ręce w kierunku wiszących przedmiotów, a następnie je chwytać. Początkowo jej ruchy były bardzo nieprecyzyjne, z czasem coraz częściej sięgały celu.
 3. obracać się na boczek. Nie potrafiła po obrocie na bok podnieść głowy, żeby przetoczyć się na brzuch. Próbowała obrócić się na brzuch przez maksymalne odgięcie głowy do tyłu, robiąc przy tym charakterystyczne „mostki”.
 4. Pod koniec miesiąca zaczęła wydawać z siebie coraz więcej dźwięków. Każdy jej dźwięk sprawiał jej samej ogromną radość. Na początku były to same samogłoski.
 5. Raz sama sięgnęła po zabawkę (która wcześniej wypadła jej z ręki).

Prawdziwą radość sprawiało jej huśtanie się na huśtawce i oglądanie poruszających się zabawek.

 
Grudzień 2010 PDF Drukuj Email

Pod koniec grudnia usłyszeliśmy diagnozę – PWS. Od 5-go miesiąca zaczęliśmy karmić Natalkę warzywami ze słoiczka za pomocą szpatułki. Od początku radziła sobie z tym bardzo dobrze. Dlatego szybko wprowadziliśmy do jej jadłospisu kaszkę. W końcu pojawiła się jakaś alternatywa do karmienia butelką. Pod koniec 5-go miesiąca życia Natalia zaczęła pić z „kubeczka”. Zjadła także flipsa kukurydzianego.
Pod koniec 5-go miesiąca Natalka potrafiła już unieść głowę leżąc na brzuchu przez dłuższą chwilę. Natalia zaczęła interesować się swoimi rękami. Zaczęła namiętnie wkładać je do ust. W końcu zaczęła także wyrażać emocje. Miała nawet pierwszy napad histerii (!):-))

 
Listopad 2010 PDF Drukuj Email

Natalka była w stanie zainteresować się przedmiotami,  np. grzechotką, jeśli dostała ją do ręki, jednak sama nie sięgała po zabawki. Pod koniec 4-go miesiąca zjadała już do 100 ml mleka, jednak wciąż przy dużej „pomocy” z naszej strony. Pojawiły się pierwsze efekty rehabilitacji: Natalka I raz sama podniosła głowę leżąc na brzuchu,
Natalka I raz trzymała głowę trzymana na kolanach oparta plecami o brzuch terapeutki.

 
Październik 2010 PDF Drukuj Email

Pod koniec 3-go miesiąca Natalka zjadała już 50 ml w ciągu 30 – 40 min. Cały czas była karmiona smoczkiem Lovi. Ze względu na dużą bańkę, smoczek pozwalał na wciskanie („wpompowywanie”) jedzenia. Korzystaliśmy z tego, gdy Natalka w ogóle nie chciała jeść. Początkowo Natalka w ogóle nie była zainteresowana jedzeniem. Wcale się go nie domagała, nawet jeśli odstęp między posiłkami wydłużał się powyżej 3 godzin. Po wyjściu ze szpitala, kontynuowaliśmy rehabilitację w poradni metodą NDT Bobath. Oprócz tego rehabilitowaliśmy ją w domu metodą Vojty. Mimo intensywnych ćwiczeń, jej ruchy spontaniczne były bardzo rzadkie. Natalka I raz zaśmiała się głośno.

 
Wrzesień 2010 PDF Drukuj Email

Większość 2-go miesiąca Natalia również spędziła w szpitalu, ze względu na trudności z jedzeniem. Po pierwszych próbach karmienia okazało się, że czeka nas długa droga. Natalia w ogóle nie miała odruchu ssania. Wszelkie wskazówki skuteczne w przypadku innych dzieci, u Natalii po prostu nie przynosiły żadnych efektów. Natalia zjadała średnio 5 ml (!) mleka podczas karmienia. Eksperymentowaliśmy ze smoczkami. Początkowo wybraliśmy Balonik. Był tak samo nieskuteczny jak inne smoczki, ale przynajmniej miał spowodować, że poprawi się napięcie w okolicach jamy ustnej. Pod koniec 2-go miesiąca przeszliśmy na smoczek Lovi i wówczas trochę drgnęło. Natalka zaczęła zjadać 10-15 ml, co było dużym krokiem do przodu. Kontynuowaliśmy rehabilitację.

 
Sierpień 2010 PDF Drukuj Email

Pierwsze 2 tygodnie Natalia spędziła na OIOMie, z czego większość czasu w śpiączce farmakologicznej. Walczyła z nadciśnieniem płucnym. Gdy opanowała samodzielnie oddychanie, została przeniesiona na oddział noworodkowy. Dopiero wówczas dotarło do nas, jak bardzo jest wiotka. Przez pierwszy tydzień na oddziale nie było mowy o jedzeniu z butelki. Natalka była zbyt słaba. Dostawała mleko przez sondę. Bardzo mało się ruszała. Rączki i nóżki podnosiła do góry tylko podczas przeciągania się. Ze względu na tak znaczną wiotkość (obejmującą przeponę i mięśnie gałek ocznych), lekarze podejrzewali w pierwszej kolejności rdzeniowy zanik mięśni (który później wykluczono). Jak Natalka skończyła 3 tygodnie rozpoczęliśmy rehabilitację.

 
«pierwszapoprzednia123456789następnaostatnia»

Strona 9 z 9