Miesiąc po miesiącu


Styczeń 2017 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 09.02.2017r.]

Styczeń nie przyniósł w sumie niczego nowego. Natalka odpukać była w tym miesiącu jako jedyna z naszej rodziny odporna na wirusy, grypy i inne choroby krążące wokół nas. Chodziła regularnie do przedszkola, a co za tym idzie prawie codziennie pokonywała drogę do przedszkola na własnych nogach tj dojście do metra, a póżniej z metra do przedszkola. Droga ta ma taki plus, iż trzeba na niej pokonać kilka razy schody i dzięki temu jest za każdym razem trening schodzenia po nich (idzie to nam trochę gorzej) oraz wchodzenia, co Natalka robi nawet chętniej w porównaniu do swojego młodszego brata.

Niestety nie udało nam się nadal zmniejszyć problemu ze zgrzytaniem a wychodzą już pierwsze stałe zęby oraz cały czas, powoli, ale nasila się zainteresowanie Natalki jedzeniem i nie można przy niej zostawić niczego do jedzenie bo nie będzie potrafiła się potrafiła powstrzymać chociaż wie dobrze że nie powinna tak robić. Co do ilości posiłków Natalka nie narzeka, ale ponieważ nauczyła się odczytywać czas z zegara więc jak sobie przypomni to kontroluje ten czas i przypomina nam o zbliżającej się porze jakiegoś posiłku. Na razie nie jest to na szczęście "natrętne" przypominanie i mamy nadzieję, że tak będzie cały czas, ponieważ Natalka ma od nas komfort i gwarancję ilości posiłków i ich w miarę możliwości stałych pór.

 
Grudzień 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 09.01.2017r.]

I kolejny miesiąc za nami. Podobno jaka Wigilia lub Sylwester taki cały rok ;). Jeżeli chodzi o to drugie wydarzenie to będzie nieźle ponieważ Natalka w tym dniu miała całkiem dużo energii, wiedziała co to za szczególny dzień, co prawda poszła spać około 21, ale tak jak prosiła obudziliśmy ją o północy i rzeczywiście wstała, dała nam buziaki, obejrzała fajerwerki i dopiero wtedy położyła się spowrotem spać :). Normanie obudzić ją w środku nocy to rzecz niemożliwa. Z innych rzeczy to byliśmy na mikołajkach w przedszkolu i z pracy. Niestety ale przy dużej liczbie dzieci i tego co dzieje się naokoło Natalka nie do końca potrafi sobie z takimi sytuacjami poradzić, wszystko ją rozprasza, ma problemy z koncentracją oraz nawiązywaniem dobrych kontaktów z rówieśnikami. To jest de facto jednym z dużych wyzwań jakie teraz mamy. Drugim wyzwaniem, szczególnie teraz zimą, jest ruch. Natalka generalnie nie lubi zimna i dosyć szybko marznie co nie wpływa dobrze na jej chęć do spacerów/ ruchu na świeżym powietrzu. Zresztą podobnie jest latem w trakcie upałów, które też do końca dobrze nie znosi.

 
Listopad 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 12.12.2016r.]

Listopad nie jest naszym ulubionym miesiącem. Krótkie dni, brzydka pogoda, ryzyko chorób.

W tym roku po raz kolejny Natalka wykazuje się jednak niezłą odpornością na przeziębienia. Co prawda miała jak na razie kilka razy katar ale kończyło się właśnie na nim no i kaszlu, który przez słabość mięśni towarzyszył nam dłużej niż byśmy chcieli, ale ostatecznie przechodził. Wierzymy, że wynika to po części z diety Natalki (jednym z podstawowych składników jest kasza jaglana) oraz z suplementacji (dostaje regularnie witaminy, wywar z imbiru oraz kwasy omega).

Z wizyt kontrolnych to byliśmy u endokrynologa oraz laryngologa i otrzymaliśmy kolejną dawkę hormonu wzrostu. W sumie minęło już prawie 5 lat jak Natalka otrzymuje hormon. Teraz dawki kształtują się na poziomie 0,6 - 0,7 ml. W tym czasie "nabraliśmy do niego trochę dystansu" i nie bierzemy go już ze sobą zawsze jak jedziemy na jedną noc do rodziny. Przewożenie hormonu bez względu na porę roku nadal pozostaje swojego rodzaju wyzwaniem logistycznym, nawet jeżeli ma się teoretycznie przenośną medyczną lodówkę z termostatem. Mniej emocji zbudza też jego podawanie, chociaż tego "punktu dnia" Natalka nie lubi.

 

 
Październik 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 10.11.2016r.]

W tym miesiącu raczej obserwacje dotyczące jedzenia. Do tej pory nie mieliśmy problemów z próbami podjadania ale widzimy że ten problemy zaczynają się powoli materializować. Natalka, jeżeli zauważy coś do jedzenia położonego w kuchni lub na stole po cichu podejdzie i zabierze. Przyłapana na takiej sytuacji przeprasza ale nie zmienia to faktu, że nie potrafi się powstrzymać i musimy pamiętać, aby wszystko chować. Wyzwaniem jest też wytłumaczenie dlaczego rodzeństwo nie je wszystkiego i zostawia lub dostaje coś innego. Na szczęście mamy wytłumaczenie, że rodzeństwo (co jest faktem) nie ma alergii na wybrane jedzenie, w tym może jeść produkty zawierające gluten.

Poza tym po kolejnej kontroli u ortopedy otrzymaliśmy dobrą informację mianowicie nie pogarsza się stan kręgosłupa Natalki. Jest to dobra informacja biorąc pod uwagę jej nadal słabe napięcie i jednak ale dużą ilość czasu spędzoną w pozycji siedzącej.

 
Wrzesień 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 27.09.2016r.]

I niestety powrót do dnia codziennego, z którego to faktu Natalka jest chyba jedynym domownikiem, który się ucieszył. A wynika to z możliwości powrotu do przedszkola. Natalka została jeszcze jeden rok w przedszkolu ale chodzi teraz do nowej grupy, ma nowych opiekunów i nowe dzieci w grupie co jej się bardzo podoba.

Poza tym po wakacjach wracamy do naszych wszystkich zajęć i terapii (w skrócie taki plan)

1. rehabilitacja, wyciągi, fizjoterapia, integracja sensoryczna x2

2. logopedia x2

3. hipoterapia

4. zajęcia na basenie

Poza tym Natalka, ponieważ bardzo lubi chodzić będzie w przedszkolu na tańce oraz zajęcia teatralne, a poza przedszkolem na zajęcia z języka angielskiego i to wszystko w ciągu jednego tygodnia... .

Jakiś czas temu wspominaliśmy, że mamy spory problem ze zgrzytanie zębów. Ćwiczenia na wzmocnienie obręczy barkowej niestety ale nie dają oczekiwanych rezultatów. W związku z tym byliśmy u ortodonty i tak: Natalka ma założone specjalne dodatkowe plomby na szóstkach aby powstrzymać zgrzytanie i skorygować ustawienie żuchwy (na razie niestety mało skutecznie), będzie nosić ochraniacze na zęby, a w przyszłości jeżeli to nie pomoże, również aparat. Niestety musieliśmy zacząć, aby zapobiec starciu całych zębów, w tym nowych, stałych zębów, które zaczynają Natalii powoli wychodzić.

 
Sierpień 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 26.09.2016r.]

Sierpień to od paru lat okres wspólnego wyjazdu z dziećmi na wakacje oraz kolejne urodziny Natalki.

Tegoroczny urlop zapamiętamy przede wszystkim przez pryzmat nowych umiejętności Natalki czyli czytania. Były to pierwsze wakacje, kiedy Natalka idąc ruchliwą nadmorską ulicą czytała sobie ogłoszenia/ nazwy sklepów i jej uwadze nie uciekła żadna księgarnia. Tak jak normalnie dzieci naciągają rodziców na zabawki tak Natalka chciałaby nas naciągać na nowe książeczki. Każdy dzień zaczynał się de facto od porannego czytania nowych książek, na spacer też zawsze była brana jakaś książeczka, to samo na podróż w samochodzie... . Generalnie możemy jeszcze raz potwierdzić, że mamy w domu mola książkowego, co z jednej strony cieszy, z drugiej martwi bo Natalka w ten sposób się nie rusza, sporo siedzi i obciążą kręgosłup.

Kolejne urodziny. Chyba nie ma wśród pociech z PWS większej radości jak możliwość zdmuchnięcia swojej świeczki urodzinowej i zjedzenia kawałka tortu urodzinowego czy możliwość zamówienia do obiadu i wypicia lemoniady z cytryną...  Tak też było u nas, tort był oczywiście specjalnie przygotowany (galaretka z owocami leśnymi) i jeżeli szukać pozytywów aspektów choroby, to na prawdę od paru lat jemy bardzo dobre i zdrowe torty :), no i każdy się dziwi o co chodzi z tą dietą.Poza tym w tym roku na wakacjach było spokojniej co do pór posiłków, w sumie mieliśmy wrażenie, że na wieczny głód narzeka młodszy brat Natalki, który nonstop szukał czegoś do jedzenia

P.S. Natalka z prezentów najbardziej ucieszyła się z książeczek ;)

P.S.1 Nasz najdłuższy spacer w tym roku miał ponad 4km w jedną stronę, mieszkaliśmy tak, że nad morze trzeba było zrobić prawie 1,5 km spacer ;)

 
Lipiec 2016r. PDF Drukuj Email

[Dodano 27.08.2016r.]

Wakacje u dziadków przyniosły nowe odkrycia. Przede wszystkim Natalka pomimo bardzo intensywnych dni w ogóle nie spała w ciągu dnia, w tym nie przysypiała w trakcie posiłków. Miała codziennie określoną ilość ruchu, zajęcia z małej motoryki (babcie spisała się na medal) oraz nauczyła się jeździć na rowerze z dwoma dodatkowymi kółeczkami zabezpieczającymi jazdę :). To ostatnie było dużo wydarzeniem, ponieważ Natalka do tej pory nie potrafiła sobie poradzić z pedałowaniem. Sprawiało jej to dużo wysiłku. Generalnie po 3 tygodniach pobytu u Dziadków mieliśmy wrażenie, że Natalka ma lepsze napięcie i generalnie jest ruchowo bardziej sprawna. Aż szkoda, że nie mamy na co dzień bliżej dziadków, domku z ogródkiem plus że trzeba tyle biegać i jeździć co nie do końca dobrze wpływa na naszą pociechę.

 
Czerwiec 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 07.07.2016r.]

To że Natalka jest gadułą wiemy od dawna, teraz doszły bardzo częste pytania o wszystko w tym o rzeczy dosyć oczywiste oraz o to co się do niej powie. Na szczęście można na nie łatwo odpowiedzieć kontr pytaniem i wtedy Natalka sama sobie odpowiada. Poza tym lubi często śpiewać i większość piosenek zna na pamięć. W przedszkolu kontynuuje drugi miesiąc zajęcia mające jej pomóc w zdobyciu umiejętności społecznych.

Z innych rzeczy nauczyła się robić fikołki, co pokazało jej duża determinację w nauce rzeczy dla niej nie do końca prostej. Natalka najpierw przyglądała się jak to robią inne dzieci, następnie próbowała z naszą asekuracją a później sama i w końcu samodzielnie wykonała je.

Poza tym przed rozpoczęciem wakacji zaraziła się w przedszkolu ospą i pierwsze dni wakacji jest na wakacjach na kwarantannie u dziadków.

 
Maj 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 07.07.2016r.]

Natalce wypadły dwa pierwsze mleczne zęby (dwójki). Ze zgrzytaniem trochę lepiej tzn. Natalka mniej zgrzyta i ćwiczy dzielnie dodatkowo obręcz barkową. Poza tym w tym miesiącu Natalce udało się osiągnąć nowe umiejętności. W przedszkolu odbył się Dzień Mamy i Taty. Jak co roku dzieci przygotowywały występy artystyczne. W tym roku po raz pierwszy Natalka wiedziała co i jak zrobić, pięknie uczestniczyła w przedstawieniu w pierwszym rzędzie i co najważniejsze nie tylko samodzielnie wykonywała poszczególne elementy występu ale także"nadążała" z nimi za pozostałymi dziećmi. W poprzednich dwóch latach występ Natalii kończył się biernym obserwowaniu pozostałych dzieci i zagubieniu w tym co robi.

Poza tym Natalka dzielnie opiekuje się młodszym rodzeństwem ;) .

 
Kwiecień 2016r. PDF Drukuj Email

[Dodano 05.05.2016r.]

W tym miesiącu trochę więcej o jednym z wyzwań jakie mamy. Natalka ze względu na obniżone napięcie górnej części ciała, aby wyrównać zwiększyć napięcie zgrzyta zębami. Niestety zdarza jej się to bardzo często, nakładki ochronne na zęby nie spełniają swojej roli ponieważ mogłyby być zakładane tylko na noc. Efekt zgrzytania jest taki, iż przednie ząbki są w tej chwili w ponad 2/3 starte. Problem będzie o wiele poważniejszy jak w miejsce zębów mlecznych pojawią się zęby stałe i nie uda nam się zapanować nad zgrzytaniem i ich ścieraniem ... . W tej chwili próbujemy przez ćwiczenia i zabawę wzmocnić obręcz barkową Natalki, ponieważ jest szansa iż w wyniku tego przestanie ona potrzebować zaciskać zęby (zgrzytać), aby kompensować brak napięcia. Poza tym niestety ale ten miesiąc jest kolejnym miesiącem, w którym widzimy wzrost zainteresowania jedzeniem i pierwsze próby podjadania po cichu. Sprawę w tym zakresie nie ułatwia rodzeństwo, które co do zasady je nieregularnie, coś podjada i nie ma ograniczeń w ilości i rodzaju. Jest to dużym wyzwaniem dla nas, pomimo że większość ograniczeń w jedzeniu wynika u Natalki przede wszystkim z alergii pokarmowych.

Poza tym kolejny miesiąc pod kątem nauki samodzielności i wskazywania, iż jako domownik ma różne obowiązki w domu. Część z nich takich jak samodzielne ścielenie łóżka, Natalka polubiła i bardzo nas to cieszy.

 
Marzec 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 06.04.2016r.]

Od pewnego wieku nie ma możliwości pisania o nowych spektakularnych osiągnięciach Natalki. Kolejne miesiące nie przynoszą takich milowych kroków rozwoju jak przez pierwsze trzy lata, np. początki raczkowania, mówienia czy chodzenia. W tym miesiącu jest jednak wyjątek :). Natalka od pewnego czasu sama brała książki i myśleliśmy, że je p prostu przegląda i przy okazji powtarza zapamiętane zdania/wiersze (mówi je bardzo cicho, do siebie). W Wielkanoc okazało się jednak, że Natalka nie mówi tych wierszy/ zdań z pamięci tylko je czyta!!! A wyszło to na jaw kiedy u dziadków wzięła nowe/ nieznane sobie książeczki i po cichu zaczęła je czytać i miała przy tym dużo satysfakcji, nie mówiąc już o nas słuchając jej. Czyta powoli, z trudniejszymi słowami jeszcze sobie nie do końca radzi, ale możemy powiedzieć, że właśnie osiągnęła jeden z milowych kroczków. Zresztą na co dzień zaczęła czytać nazwy na budynkach, ulicach, nazwy produktów w sklepach, tablice rejestracyjne itd. Dodatkowo coraz lepiej radzi sobie z odczytem godziny, co z jednej strony nas cieszy ponieważ zaczyna rozumieć kwestię mijania czasu i godzin, z drugiej jednak pozwala jej lepiej kontrolować godziny posiłków. Na razie nie jest to natarczywe z jej strony, ale potrafi kontrolnie spytać i sprawdzić na jakimś zegarze czy jest już czas na jej posiłek.

Poza tym kolejny miesiąc pod kątem nauki samodzielności i wskazywania, iż jako domownik ma różne obowiązki w domu.

 
Luty 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 15.03.2016r.]

O samodzielności moglibyśmy pisać co miesiąc, jest to nasza długa batalia o samodzielne ubieranie się, zakładanie butów, przebranie w piżamkę itd. Powoli odnosimy małe sukcesy. Jednocześnie "toczymy batalię" o ruch Natalki. Natalka jak każde dziecko z PWS nie za bardzo przepada za ruchem i trzeba ją do tego ruchu zachęcać. W lutym jest to nadal utrudnione ze względu na mało możliwości wyjścia na dwór w ciągu tygodnia (nadal ciemno jak obydwoje jesteśmy w domu po pracy) oraz to, że Natalia dostaje leki antyalergiczne, których jednym ze skutków ubocznych jest większa senność.

Poza tym Natalka w lutym ponownie zaczęła robić postępy w tańcu, zaskoczyła nas parę razy znajomością słówek po angielsku oraz pamięcią do książeczek/ przeczytanych rzeczy.

Z wyzwań dnia codziennego to stoimy przed dylematem kiedy posłać Natalkę do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Na razie wiemy, że odroczymy ją jeden rok, aby mogła dalej na spokojnie rozwijać swoje kompetencje społeczne.

 
Styczeń 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 14.02.2016r.]

To już trzeci miesiąc ćwiczenia samodzielności za nami. Łatwo nie było, ale są postępy, prawie codziennie Natalka sama się ubiera przy tym sama wybiera też kreację ale czasami prosi rodziców o radę :).

Natalka co raz bardziej chce i potrzebuje integracji z rówieśnikami. Niestety ze względu na ograniczenia ruchowe oraz wolniejszy rozwój umiejętności społecznych ma z tym problemy i potrzebuje sporego wsparcia nas, opiekunów w przedszkolu czy innych dorosłych. Widać to było na ostatnich urodzinach jednej z koleżanek z przedszkola. Urodziny odbyły się w dostosowanym dla dzieci wewnętrznym placu zabaw. Natalka nie nadążała za rówieśnikami, plus niestety dzieci nie chciały się z nią bawić, co spowodowało, że trzy razy płakała. Nie było łatwo... .

Poza tym Natalka co jakiś czas zaskakuje na swoją empatią i zrozumieniem co się dzieje wokół niej, np. przyniosła ostatnio dla brata mrożonkę aby przyłożyć do bolącego miejsca, przytula go i mówi, że jest młodszym braciszkiem i trzeba się nim opiekować :).

 
«pierwszapoprzednia123456789następnaostatnia»

Strona 4 z 9