Miesiąc po miesiącu


Grudzień 2015 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 21.01.2016r.]

Kolejny miesiąc ćwiczenia samodzielności za nami. Łatwo nie było, ale są postępy, zresztą nie zapeszamy bo w styczniu codziennie rano Natalka sama się ubiera.

Grudzień minął nam ponadto pod znakiem:

 • śpiewania kolęd, które Natalia b. lubi i które b. szybko zapamiętuje,
 • czekania na Mikołaja i zastanawiania się czy jest grzeczna czy nie oraz
 • przygotowań do jasełek w przedszkolu (tradycyjnie na próbach Natalka wszystko pamiętała a w dniu jasełek niestety ale "zjadła" ja trema i głównie obserwowała co się dzieje :) ).

Poza tym Natalka, jeżeli wie że coś źle zrobiła, przeprasza za to i jak każde dziecko obiecuje poprawę i że już tego więcej nie zrobi. Z tym postanowieniem jednak często nie do końca wychodzi ;). Z rzeczy, które jeszcze zaobserwowaliśmy to Natalce udaje się ładniej i pewniej rysować, co prawda wychodzi nadal poza kontury ale jest dokładniejsza w tym co robi.

Z kwestii zdrowotnych kolejne wizyty kontrolne u endokrynologa i okulisty za nami - bez niepokojących sygnałów - przed nami wizyta u ortopedy, dentysty, neurologa. Jak na nas w miarę spokojny okres.

 
Listopad 2015 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 10.11.2015r.]

Natalka umie robić wiele rzeczy samodzielnie np ubierać się, korzystać z toalety, siadać na krześle, ubierać buty. Niestety przy każdej sposobności stara się  zaangażować kogoś do pomocy. Szczególnie jest to widoczne rano kiedy nie mamy tak dużo czasu i ubieranie nie powinno zajmować dłużej niż "20 minut". Rano Natalka potrafi przez 10 minut zakładać jednego buta, przy czym dekoncentruje ją wiele rzeczy naokoło lub chciałaby robić coś innego. W związku z tym ten miesiąc minął nam pod hasłem "samodzielność". Zaczynamy kłaść coraz większy nacisk na samodzielne działania Natalki nawet jeżeli mają one zajmować o wiele więcej czasu niż normalnie byłoby na nie przeznaczone. Niestety w sumie nigdy nie wiadomo co Natalkę w danym dniu zdopinguje do działania. Na razie zauważamy że wskazanie sekwencji rzeczy do zrobienia odnosi często całkiem dobry skutek.

Poza tym jest to kolejny miesiąc zabawy z muzyką, które sprawiają Natalce wiele radości. Poza tym Natalka w tym miesiącu parę razy pokazała, iż potrafi odczuwać empatię i że potrafi martwić się/ troszczyć o innych domowników co jest dla nas bardzo dobrym sygnałem, ponieważ przy PWS nie jest to takie oczywiste.

 
Październik 2015r. PDF Drukuj Email

[Dodano 10.11.2015r.]

Ten miesiąc minął pod hasłem śpiewania i tańczenia. Każda nowa płyta jest natychmiast puszczana i przesłuchiwana, wybierane są ulubione utwory. Zaskakuje nas pamięć Natalki do numerów utworów czy ich tekstów. To samo dotyczy się książeczek. Na przykład po około dwumiesięcznej przerwie potrafiła nazwać wszystkich bohaterów książki "Mamoko" (ponad 15). Poza tym nadal bardzo lubi przeglądać historyjki obrazkowe i je po cichu czytać/ przekładać. Do łask wróciła zabawa w lekarza i opieka nad małym dzieckiem. Na szczęście nie widzimy jakiegoś fiksowania się tylko i wyłącznie na jednej zabawie. Jak każde dziecko lubi też grać na komórce... .

 

 

 
Wrzesień 2015 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 7.10.2015r.]

Kolejne miesiące nie przynoszą już tak spektakularnych zmian jak wcześniej, po prostu wymagana jest mozolna praca w wielu obszarach. We wrześniu mieliśmy powrót do naszego ośrodka rehabilitacyjnego, do przedszkola oraz na dodatkowe zajęcia (logopedyczne, sensoryczne, rehabilitacyjne). Natalka ucieszyła się bardzo z powrotu do przedszkola, coraz bardziej chce mieś interakcje z innymi dziećmi. Będzie to niewątpliwie jedno z wyzwań tego roku, ponieważ Natalka ze względu na swoje ograniczone ruchowe oraz wolniejsze reakcje ma problemy z szybkim reagowaniem i utrzymaniem tempa innych dzieci. Na szczęście się nie poddaje i działa. Poza tym w przedszkolu zaczęła chodzić na zajęcia taneczne (b. chciała i się na nie cieszyła) oraz tzw. "piórniczkowe" czyli przygotowanie do 1 klasy szkoły. W zakresie pójścia do szkoły na pewno będziemy korzystać z możliwości odroczenia Natalki o jeden rok, tak aby mogła lepiej przygotować się do wymogów szkoły.

 
Sierpień 2015r. PDF Drukuj Email

[Dodano 2.09.2015r.]

Wakacje są momentem kiedy nie ma codziennej rutyny i wtedy niestety ale uwidacznia się u Natalki co jakiś czas potrzeba pewności i bezpieczeństwa w zakresie jedzenia. Potrafi wielokrotnie upewniać się czy oby na pewno wzięliśmy dla niej drugie danie, kiedy i gdzie będzie zupa oraz drugie danie. Przyjmuje czasami strategię, że pyta obydwu rodziców. Strategia jaką udało nam się wypracować polega na potwierdzeniu, że wszystko będzie lub powiedzeniu co będzie inaczej, jeżeli jednak pytania się dalej powtarzają mówiliśmy że nie odpowiadamy na te pytania bo już zna na nie odpowiedź i to działało. Drugą możliwą odpowiedzią jest kontr pytanie z prośbą o powiedzenie co rodzić powiedział wcześniej.

Natalka jest coraz lepszym obserwatorem, i przy kolejnych spacerach na wakacjach potrafiła powiedzieć gdzie jesteśmy lub co będziemy mijać.

Na razie próby oderwania obu nóg od podłoża są nieudane ale czasami sama próbuje co wróży dobrze dalej na przyszłość.

Poza tym weszła w fazę bawienia się lalkami i opieki nad nimi, bardzo lubi odgrywać w tym zakresie jakieś scenki sytuacyjne, oczywiście najlepiej aby jej wtedy asystować.

I jeszcze jedno Natalka skończyła 5 lat i w tym roku nie mogła się doczekać urodzin, dmuchania tortu oraz prezentów :))

 
Lipiec 2015r. PDF Drukuj Email

[Dodano 23.08.2015 r.]

Lipiec minął nam pod znakiem:

 • zmiennej pogody i pod koniec dużych upałów i tak jak to było w zeszłych latach Natalka nie do końca radziła sobie z taką temperaturą, szybciej się męczyła, bardzo pociła i była szybciej apatyczna/ powolna,
 • intensywnego turnusu logopedycznego, na szczęście Natalka bardzo lubiła zajęcia,
 • zakupu kolejnego gorsetu ortopedycznego. Na szczęście nadal nie pogarsza się stan kręgosłupa.

Poza tym wakacje i sporo czasu na zewnątrz, tylko czasami trudno Natalkę najpierw zachęcić do wyjścia ale jak już wyjdzie na dwór powoli działamy.

 
Czerwiec 2015 PDF Drukuj Email

[Dodano 13.07.2015 r.]

Czerwiec czyli najdłuższe dni w roku mają też przełożenie na naszą Natalkę. Zaczęła później chodzić spać i nie jest już to bynajmniej godzina 20. Teraz zdarza nam się zasnąć dopiero około godziny 22, przy czym pobudka rano prawie zawsze jest ok 6:30.

To co zauważyliśmy u Natalki to poprawa równowagi, która przejawia się tym że Natalka potrafi na chwilę ukucnąć i wziąć na przykład coś z podłogi. Z zabaw lubi zdecydowanie bardziej zabawy wymagające małej aktywności ruchowej, siedzenie przy stoliku, ale na szczęście są to zabawy różne, w tym:

1. oglądanie i czytanie zagadek (z jednej strony rysunek z drugiej jego opis) - my Natalce, ona nam swoimi słowami

2. rysowanie kształtów i kontur zmywalnymi mazakami (rano słychać jak sama moczy sobie do tego potrzebną ściereczkę)

3. oglądanie wybranych książeczek, w których de facto prawie na pamięć zna zapisy kolejnych stron (trzeba dodać, że tych książek jest sporo i zadziwia nas jej dobra pamięć w tym zakresie)

Poza tym niestety ale widzimy większe zainteresowanie jedzeniem i zaczynamy rozumieć wyzwanie dotyczące pogodzenia diety Natalki z potrzebami i możliwościami w jedzeniu jej młodszego brata. Na razie udaje się nam to pogodzić ale z czasem będzie to na pewno trudniejsze, szczególnie że Natalka jest bacznym obserwatorem.

 
Maj 2015 PDF Drukuj Email

[Dodano 28.06.2015 r.]

Maj był kolejnym miesiącem pięknej pogody. Kontynuujemy ruch i zabawy na placach zabaw dla dzieci. Każde takie wyjście raczej jest trudne do wykonania ale jak już uda się przekonać Natalkę to nawet chętnie idzie na plac zabaw. Może nie napisaliśmy tego jasno w zeszłym miesiącu, ale każda zabawa, czy to wspinaczka po ściance czy zjazd ze zjeżdżalni zajmuje Natalce minimum 3 razy więcej czasu niż rówieśnikom ale i tak jest z czego się cieszyć. Rzeczą którą ostatnio obserwujemy to są ataki płaczu jeżeli jest jakaś niespodziewana zmiana lub nie ma czegoś ulubionego Natalki. Na ile jest to kwestią braku elastyczności na zmiany a na ile cechą każdego dziecka w tym wieku niestety nie wiemy. W każdym razie z jednej strony staramy się aby w zakresie jedzenia była rutyna (pory, rodzaj, że zawsze jest bez względu gdzie jesteśmy), z drugiej strony jednak nie chcemy aby całość zajęć dziennych była rutynowa. "Na szczęście" ilość wizyt u lekarzy, rehabilitacji (chociaż i tak już mniejsza w porównaniu z tym co było 2 lata temu) nie pozwala takiej rutyny złapać.

 
Kwiecień 2015 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 12.05.2015 r.]

W kwietniu mieliśmy wreszcie kilka naprawdę ładnych dni, które spędziliśmy w większej części na dworze i z tego dworu mamy kilka obserwacji i porównań do jesieni poprzedniego roku:

 • Na placu zabaw gdzie jeszcze na jesieni zawsze trzeba było pomóc Natalce we wspinaniu się na zabawki i ścianki wspinaczkowe teraz potrafi zrobić to już w większości przypadków samodzielnie, jedynie że wymaga zachęcania, nadal b. szybko się męczy
 • Na drążku do wiszenia na rękach potrafi samodzielnie „zawisnąć” – nie do pomyślenia w zeszłym roku, udało nam się jednak wzmocnić mięśnie rąk
 • Na zjeżdżalni zjeżdża już tylko przodem, w zeszłym roku zjazd tyłem, bardziej asekuracyjnie był bardzo częsty,
 • Sama zaczęła wchodzić na trampolinę aby chwilę poskakać, w zeszłym roku tą zabawkę omijała ponieważ nie była w stanie w ogóle utrzymać równowagi, teraz już takie próby podejmuje czyli wg nas poprawił się zmysł równowagi
 • Na wszystkich bujawkach sama się buja i potrafi mocno je rozkołysać
 • Rysuje po obrysie i wypełnia w środku malowanki, stara się bardziej malować niż mazać, co wskazuje na nieznaczną ale poprawę małej motoryki.

Czekamy na kolejne miesiące :)

 
Marzec 2015 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 12.05.2015 r.]

Miesiące mijają nam bardzo szybko, Natalka w każdym miesiącu zaskakuje nas nowymi umiejętnościami. I tak w marcu śpiew o którym pisaliśmy w lutym jest coraz głośniejszy no i Natalka jak na swoje umiejętności zaskakuje nas swoją pamięcią, dosyć szybko zapamiętuje nowe piosenki, które muszą się jej jednak podobać. Poza tym dwa lekkie przeziębienia ale dzięki inhalacjom zaleczone bez potrzeby dawania antybiotyków. Natalka jak ma kaszel sama przypomina, aby zrobic inhalację, dwa razy rano sama sobie ją przygotowała a następnie włączyła inhalator i się inhalowała. Wynika to z tego, że jest porannym ptaszkiem i rozpoczęcie dnia o godzinie 5 jest raczej normą a nie wyjątkiem. Co ważne kolejna wizyta u ortopedy na szczęście potwierdziła że sobie radzimy z ryzykiem skoliozy, Gorset do spania, siedzenia, rehabilitacja robią swoje...

 
Luty 2015r. PDF Drukuj Email

[Dodano 18.03.2015 r.]

Luty był miesiącem, w którym Natalka:

 1. po raz pierwszy podskoczyła do góry lub bardziej fachowo oderwała obie nogi od podłoża, było to co prawda na ułamek sekundy ale z utrzymaniem równowagi,
 2. zaczęła opowiadać co się wydarzyło w przedszkolu, bierze obrazki i sama opowiada historie,  jest możliwość wypytania o to co wydarzyło się na zajęciach i nie tylko, aczkolwiek nadal trzeba uważać jak się zadaje pytania, ponieważ na pytania sugerujące odpowiedź Natalce zdarza się nadal odpowiedzieć zgodnie z sugerowaną odpowiedzią,
 3. pojawiła się alergia, tym razem na oczkach, działamy...
 4. miała kontrolę laryngologa i niestety będzie za jakiś czas potrzebne usunięcie trzeciego migdałka,

Poza tym cały czas pilnujemy zasady posiłków o stałych porach bez względu na to gdzie jesteśmy i Natalka czeka na nie spokojnie. Poza tym pije co raz chętniej wodę.

 
Styczeń 2015 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 20.02.2015 r.]

Styczeń był miesiącem, w którym Natalka:

 1. po raz pierwszy zaczęła spać w swoim łóżeczku. Do tej pory spała na materacu położonym na ziemi, tak aby w nocy nie zrobiła sobie krzywdy spadając z niego. I tak musieliśmy do zabezpieczać, ponieważ często zdarzało jej się spaść na podłogę i uderzyć głową. Pomimo naszych obaw, Natalka od razu polubiła swoje łóżko, umie się na nie wspinać i w nocy z niego zejść jak chce na przykład zrobić siku
 2. zaczęła śpiewać, co może świadczyć o wydłużeniu fazy oddechowej czyli wzmocnieniu mięśni odpowiedzialnych za oddychanie. Nad tym logopedzi pracowali od jej urodzenia.
 3. wraz ze śpiewaniem pojawiło się więcej prób tańca, w szczególności po tym jak dostała nową płytę z przebojami dla dzieci (jak to mówi disco bambino).
 4. niestety nie urosła i trochę przytyła ale nadal jest w dolnych centylach jeżeli chodzi o wagę, no i co ważniejsze nadal udaje nam się powstrzymać pojawienie się poważniejszych symptomów skoliozy (m.in. dzięki rehabilitacji, zakładaniu i spaniu w gorsecie, ćwiczeniom w domu, w tym na galileo)
 5. chodzimy dalej do optometrystki (ćwiczenia optometryczne na zbieżność oczu). Niestety jedno z oczek jest słabsze i musimy nad nim mocno pracować. W kwietniu Natalka będzie nosić już rok okulary.
 
Grudzień 2014r. PDF Drukuj Email

[Dodano 19.01.2015 r.]

Grudzień był miesiącem, w którym Natalka:

 1. wystąpiła po raz kolejny w przedstawieniu bożonarodzeniowym w przedszkolu, ale w porównaniu z zeszłym rokiem brała w nim b. aktywny udział i wiedziała co się dzieje na sali (w mniejszym stopniu była przytłoczona dużą ilością osób oraz hałasem),
 2. nauczyła się kilku kolęd i bardzo chętnie je śpiewa,
 3. w związku z powyższym punktem już całkowicie samodzielnie obsługuje radio z odtwarzaczem CD :),
 4. zaczęła spać w łóżku (do tej pory Natalia spała na materacu położonym bezpośrednio na podłodze, tak aby bezpiecznie mogła z niego schodzić i asekurować ewentualne upadki),
 5. co raz częściej decyduje co będzie chciała założyć na siebie, ma swoje ulubione stroje i ubranka (dalszy wzrost poczucia potrzeby samostanowienia o sobie, poczucie to było b. niskie w związku z dużą ilość zajęć rehabilitacyjnych, na których Natalia co do zasady musi wykonywać polecenia)
 
«pierwszapoprzednia123456789następnaostatnia»

Strona 5 z 9