Miesiąc po miesiącu


Styczeń 2012 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 06.02.2012]

W tym miesiącu Natalka:

 1. Była z tatą na turnusie rehabilitacyjnym w Zabajce, gdzie pokazała, iż potrafi już m.in. wyjmować różne przedmioty z jednego pudełka i wkładać je do drugiego, dostrzega wszystko co jest na około i każe sobie nonstop nazywać po imieniu. Jeżeli coś już zapamiętała i usłyszy jak się o tym mówi, jeżeli dana rzecz jest w zasięgu wzroku, pokazuje ją i się uśmiecha.
 2. Została fanem koni i jazdy konnej. Nawet w najsłabszy dzień na turnusie, kiedy była kompletnie wyczerpana, znalazły się pokłady siły na hipoterapię (jazda na koniku przez 30 min.), w tym jazdę na siedząco z terapeutą.
 3. Nadal próbuje rozpocząć raczkowanie oraz udaje jej się podeprzeć na przednich rękach aby np zajrzeć do konteneru z zabawkami.
 4. W ramach ćwiczeń małej motoryki zaczęła przyciskać lub wskazywać przedmioty wskazującym palcem, potrafi użyć chwytu pensetowatego.
 5. Była niestety znowu poważnie chora (zapalenie oskrzeli) i musiała po raz kolejny przyjmować antybiotyk, ale mamy to już za sobą.
 
Grudzień 2011 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 15.01.2012]

Grudzień przyniósł nam następujące zmiany:

 1. Na kilka dni przed Świętami Natalka zaczęła podnosić się z pozycji leżącej do czworaków. Następnie jest w stanie przez chwilę pobujać się do przodu i do tyłu. Zdarzyło się także kilkakrotnie, że usiadła bokiem. To wszystko jest jej dużym osiągnięciem. Usłyszeliśmy nawet ostatnio, że to wręcz nieprawdopodobne, że przy całej swojej wiotkości w ogóle się podnosi. Dla nas to dowód na to, że Natalka jest uparta i ciągle próbuje i przekracza granice swoich obecnych możliwości.
 2. Natalka zaczęła robić wiele rzeczy charakterystycznych dla jej zdrowych rówieśników. Dzięki temu wiemy, że mamy szansę nadrabiać opóźnienia jakie ma w tym zakresie.
 
Listopad 2011r. PDF Drukuj Email

[Dodano 5.12.2011]

W tym miesiącu nie mamy niestety jakiś spektakularnych osiągnięć, ale Natalka:

 1. Stoi coraz dłużej w pionizatorze - w sumie już teraz dwa razy prawie po 45 minut bawiąc się różnymi rzeczami na stoliku przed sobą, w tym m.in. przeglądając książeczki
 2. Jeżeli ma ochotę nadal odkrywa pozostałe pokoje w domu, powoli pełzając, zaczęła przy tym używać obu rąk naprzemiennie, czekamy nadal kiedy bardziej aktywnie zacznie używać nóg/miednicy
 3. Rozpoznaje coraz więcej przedmiotów takich jak słońce, noc, książka, lampa, poznaje siebie i innych domowników na zdjęciach
 4. Każe sobie nazywać przedmioty, które widzi na obrazku
 5. Zaczęliśmy pracować więcej nad małą motoryką, po tym jak neurolog zwrócił nam uwagę, że Natalka nie wykonuje precyzyjnych ruchów ręką. Dostała m.in. cymbałki i próbuje na nich grać
 6. Ma już w sumie 9 zębów i trzeba bardzo uważać przy myciu zębów

Niestety od ponad miesiąca walczymy z alergią i zmianami skórnymi. Mamy nadzieję, że w końcu uda nam się znaleźć przyczynę tych problemów.

 
Pażdziernik 2011 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 06.11.2011]

Natalka w tym miesiącu zaczęła:

 1. Gaworzyć i sylabizować! Najczęściej ta-ta-ta-ta:-)
 2. Wyciągać rękę po przedmiot, który ją interesuje. Najczęściej każe sobie ściągać z półki wszystkie pluszaki po kolei:-)
 3. Robić groźne miny – mam wrażenie, że .odkrywa mimikę swojej twarzy
 4. Rozpoczęliśmy zajęcia z psychomotoryki, podczas których uczymy się nowych zabaw
 5. Natalka rozumie coraz więcej słów np. „książeczka”
 6. Przemierzać już całe mieszkanie „pełzając” i odkrywając nowe zakamarki
 
Wrzesień 2011 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 18.10.2011]

Zmiany, zmiany. Każdy tydzień przynosi nowe. W tym miesiącu:

 1. Najbardziej spektakularnym osiągnięciem tego miesiąca było pełzanie (!). Natalka potrafi podczołgać się w wybranym kierunku, nawet przez cały pokój. Wreszcie jest w stanie zbliżyć się do przedmiotu swoich zainteresowań. Coraz wyżej podpiera się na rękach. Plecy powoli jej sztywnieją, co czuje się w rękach.
 2. Wraz z pełzaniem pojawia się coraz więcej dźwięków z ust naszego dziecka!
 3. Natalka przestawiła się na 2 drzemki w ciągu dnia, czyli wydłużyła się jej dzienna aktywność.
 4. Mieliśmy wizytę w poradni żywieniowej,  gdzie Natalka została dokładnie obmierzona i zważona. Wszystkie parametry i wskaźniki w normie, otrzymaliśmy dalsze wytyczne żywieniowe.
 5. Kontrolna wizyta w poradni okulistycznej – oczka w porządku.
 
Sierpień 2011 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 09.09.2011]

W tym miesiącu Natalka skończyła roczek. Pierwszy intensywny rok rehabilitacji za nami, widać pierwsze efekty codziennej rehabilitacji i pracy.

 1. Udaje nam się ustawić Natalkę „w czworakach” bez podtrzymywania. Na razie przy każdej próbie ruchu dziecko „się rozjeżdża”, ale postępem jest to, że chwilę „postoi”. Zdarza jej się opierać na dłoniach, już nie na łokciach i przedramionach. Potrafi się bardzo szybko obrócić wokół własnej osi przekładając dłonie. Poza tym czasami próbuje podpełznąć do interesującego ją obiektu. Najwięcej jak dotąd zdołała podciągnąć się 3 razy (co dało jej jakieś pół metra do przodu). Natalka coraz lepiej trzyma główkę, dzięki czemu może przebywać w coraz wyższych pozycjach (cały czas z asekuracją). Próbuje nawet odpychać się nóżkami od podłoża.
 2. Powoli widać efekty działania hormon wzrostu. Tym właśnie interpretujemy zwiększoną żywotność Natalki, dłuższe okresy czuwania, zainteresowania otoczeniem.
 3. Pojawiły się pierwsze świadome zabawy Natalki – najbardziej ulubiona to „Gdzie jest Natalka?”, a ostatnio – „Gdzie lala ma ....?” Poza tym nareszcie dziecko samo ogląda książeczki z obrazkami (!)
 
Lipiec 2011 PDF Drukuj Email

[Dodano 14.08.2011]

W tym miesiącu rozpoczęliśmy terapię hormonem wzrostu – jedynym jak dotąd lekiem łagodzącym objawy PWS. Szybko jak na standardy w tym zakresie w innych krajach i w Polsce. Według informacji od lekarza i innych rodziców, na efekty trzeba poczekać parę miesięcy.Poza tym:

 1. Z zakresu „sukcesów” rehabilitacyjnych:-)) Natalka potrafi sama podeprzeć się w klęku (czworakach) na rękach, przytrzymana lekko z tyłu. Czasami turla się na obie strony. Chodzimy z nią na basen ostatnio dwa razy w tygodniu i zauważamy, że dużo lepiej trzyma główkę nad wodą.
 2. Natalka ma problem z gryzieniem – ostatnio próbuje rozgniatać jedzenie językiem i połyka bez gryzienia. Pracujemy nad tym, bo pora by dostawała coraz większe kawałeczki do jedzenia -jest już w końcu dużą dziewczynką:-)) Poprawiła jej się natomiast technika picia. Stopniowo przekonuje się też do picia wody.
 3. Odbyliśmy wizytę u dietetyka i staramy się rozszerzać jej dietę, budując jednocześnie dobre nawyki żywieniowe, czyli koncentracja na warzywach i białku. Rozpoczęliśmy także suplementację kwasami OMEGA.
 4. Natalce przybyły 4 nowe ząbki na górze.
 
Czerwiec 2011 PDF Drukuj Email

[Dodano 11.07.2011]

Co nowego u nas i Natalki:

 1. Kontynuujemy terapię metodą Vojty i NDT Bobath. Do tego cotygodniowe zajęcia na basenie. Widać, że Natalka chciałaby się przemieszczać, zgodnie ze swoim wiekiem, niestety wbrew jej fizycznym możliwościom. Odpycha się nogami i porusza do tyłu, z naszą pomocą (przytrzymana za klatkę piersiową) porusza się do przodu, najchętniej na czworaka. Nie zachęcamy jej do tego, wolelibyśmy żeby najpierw poprawiła swoje napięcie, ale „zew natury” jest w niej naprawdę silny:-) Niestety szybko się męczy. To, co najbardziej nas cieszy, to budzące się w niej zainteresowanie wszystkim dookoła – próbuje dosięgnąć wszystko, co znajdzie się w jej zasięgu, wciąż wynajduje sobie nowy przedmiot zainteresowania.
 2. Rozpoczęliśmy zabiegi galwanizacji (zabiegi z zakresu elektroterapii z wykorzystaniem prądu stałego), które mają spowodować pobudzenie mięśni i poprawę napięcia. Po miesiącu stosowania na nogi pani doktor stwierdziła, że widać różnicę.
 3. Podczas terapii neurologopedycznej ćwiczymy sztukę gryzienia. Natalka dostaje do rączki kawałki różnych warzyw i owoców, owinięte w gazik, które usiłuje „rozgryźć” swoimi bezzębnymi na razie dziąsłami. Bardziej rozgotowane kęsy dostaje bezpośrednio do buzi, które na razie rozgniata i połyka.
 
Maj 2011 PDF Drukuj Email

[Dodano 06.06.2011]

10 miesiąc życia. Natalka:

 1. swobodnie przetacza się na brzuch i na plecy.
 2. Odpycha się nogami i w ten sposób próbuje się przemieszczać.
 3. Czasami udaje jej się zawędrować całkiem daleko.
 4. Wyciąga ręce do wszystkiego naokoło, próbuje też sięgać po coś do góry.
 5. Bez problemu wkłada sobie stopy do buzi.
 6. Wyrżnęły jej się dwa pierwsze ząbki na dole. Zaczęliśmy ćwiczyć gryzienie.
 7. Pod koniec miesiąca Natalka zaczęła trzymać główkę!! Bardzo długo na to czekaliśmy. Chociaż to dopiero pierwsze próby / oznaki kontrolowania główki, czujemy że dla niej to ogromny przełom. W dalszym ciągu rehabilitujemy ją intensywnie, tj. 3 razy dziennie w domu (rodzice) plus rehabilitant 4 razy w tygodniu.

W tym miesiącu Natalka miała także drugie spotkanie z psychologiem. Od połowy maja zaczęliśmy chodzić na basen. Wydaje nam się, że Natalka dobrze czuje się w wodzie.

 
Kwiecień 2011 PDF Drukuj Email

[Dodano 06.06.2011]

9 miesiąc życia. Od połowy kwietnia nastąpił widoczny przełom. Natalka potrafi:

 1. Wkładać stopy do buzi, chociaż robi to b. sporadycznie.
 2. Trzymając się za stopę prostować i zginać nogę.
 3. Dalej ćwiczy obroty na brzuszek i na plecy – wychodzi jej coraz lepiej.
 4. Wie już, że po przetoczeniu na brzuszek musi uwolnić rękę.
 5. Coraz dłużej też i chętniej leży na brzuszku.
 6. Przytrzymana pod klatką piersiową, opiera się na rękach.
 7. Podnosi pupę do góry, leżąc na plecach i odpycha się stopami.
 8. Przejawia też ochotę do pełzania, potrafi odepchnąć się nogami, ale nie umie skoordynować jeszcze ruchów rąk z nogami.
 
Marzec 2011 PDF Drukuj Email

[Dodano 06.06.2011]

8 miesiąc życia. Natalka:

 1. Sama przetacza się z boku na bok,
 2. Przy małej pomocy (pociągnięcie w dół za łopatkę) jest w stanie przetoczyć się na brzuszek tzn. pojawia się podniesienie głowy.
 3. Zdarzyło jej się także obrócić z brzuszka na plecy.
 4. Przekłada sobie przedmioty z ręki do ręki, wodzi za nimi wzrokiem, a nawet obraca ciało.
 5. Wysoko podnosi ręce z zabawką.
 6. Chwyta swoje stopy i przybliża w kierunku ust.
 7. Interesuje ją wszystko dookoła.
 8. Dostaje obiadki ugotowane przez mamę, głównie na indyku.
 
Luty 2011 PDF Drukuj Email

7 miesiąc życia. Zmieniliśmy ośrodek rehabilitacyjny na taki,  którym Natalka mogła być rehabilitowana metodą Vojty. Poza tym:

 1. Coraz więcej „rozmawiałyśmy” – nawet 4 razy na dzień.
 2. Zaczęliśmy wprowadzać do jej menu mięso i owoce w słoiczku.
 3. Coraz wyższe podnoszenie nóżek i rosnące zainteresowanie stopami.
 4. Wyciąganie rączek do przedmiotów.
 5. I raz usłyszałam z jej ust spółgłoskę „gyyy”.
 
Styczeń 2011 PDF Drukuj Email

[Dodano 06.06.2011]

6 miesiąc życia. Natalia w końcu zaczęła:

 1. wykazywać zainteresowanie zabawkami.
 2. wyciągać ręce w kierunku wiszących przedmiotów, a następnie je chwytać. Początkowo jej ruchy były bardzo nieprecyzyjne, z czasem coraz częściej sięgały celu.
 3. obracać się na boczek. Nie potrafiła po obrocie na bok podnieść głowy, żeby przetoczyć się na brzuch. Próbowała obrócić się na brzuch przez maksymalne odgięcie głowy do tyłu, robiąc przy tym charakterystyczne „mostki”.
 4. Pod koniec miesiąca zaczęła wydawać z siebie coraz więcej dźwięków. Każdy jej dźwięk sprawiał jej samej ogromną radość. Na początku były to same samogłoski.
 5. Raz sama sięgnęła po zabawkę (która wcześniej wypadła jej z ręki).

Prawdziwą radość sprawiało jej huśtanie się na huśtawce i oglądanie poruszających się zabawek.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 9 z 10