Miesiąc po miesiącu


Lipiec 2018 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 17.10.2018r.]

Tak jak i w poprzednie wakacje Natalka pojechała z bratem do dziadków na działkę. Jest to dla niej okres wzmożonego ruchu i aktywności. Jak dobrze to na nią działa, widzimy po niej jak wraca z takiego wyjazdu. Szczególnie, że na wyjeździe był codziennie rower biegowy, spacery plus spanie na piętrze więc trzeba się wspinać po schodach. Jak intensywny, ale mimo to przyjemny jest to okres dla Natalki, widać także po ilości zrobionych kroków, które są powyżej 10 tys. kroków dziennie.

Po wyjeździe do dziadków przyszedł też czas na wyczekiwane rodzinne wakacje, po raz kolejny w górach, tym razem część w Górach Świętokrzyskich a część w Sudetach. Wyjazdy bardzo intensywne, co drugi dzień spacery w górach na dystansach co najmniej 5km. Ciąg dalszy w sierpniu.

 
Czerwiec 2018 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 17.10.2018r.]

Czerwiec to już standardowo wyczekiwanie na wakacje. W tym roku postanowiliśmy jednak zorganizować Natalce w czerwcu urodziny (wcześniej ponieważ wypadają one w sierpniu zawsze były bardzo kameralne) i zaprosiliśmy jej całą klasę. Nie mogło być lepszego miejsca na imprezę urodzinową Natalii niż księgarnia J. Udało się, przyszła cała klasa (mamy szczęście ponieważ klasa jest przyjazna i na razie nie mamy problemu odrzucenia czy ostracyzmu). Na urodzinach było jednak widać jak ciężko przychodzi Natalce wchodzenie w kontakty społeczne, i że obszar ten wymaga dużej ilości pracy. Od września planujemy dlatego poświęcić temu aspektowi więcej uwagi.

W międzyczasie udało nam się zmienić opinię o potrzebie kształcenia specjalnego Natalii, dodając do niej również aspekty ze spektrum autyzmu. Powinno to w jakimś stopniu przełożyć się na zajęcia terapeutyczne, które Natalka ma dodatkowo w szkole.

 
Maj 2018 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 17.10.2018r.]

Kontynuujemy wszystkie zajęcia Natalki (Bio feedback, SI, wyciągi, rehabilitację ruchową, logopedię, TUS, jazdę na koniku, taniec, spotkania z psychologiem) ale już wiemy, że od nowego roku szkolnego będziemy chcieli zmienić ich rozkład plus je ograniczyć aby było więcej czasu dla nas i dla Natalki. Widać co jakiś czas przeciążenie po Natalce, zresztą dla nas też nie jest łatwa synchronizacja/ organizacja tych wszystkich zajęć, biorąc pod uwagę inne obowiązki domowe oraz rodzeństwo.

W tym miesiącu zdecydowaliśmy ponadto, że Natalka dostanie rower biegowy. Udało nam się znaleźć specjalistyczny tj. dostosowany do wieku Natalii, rower biegowy. Na razie jeździ na nim bardzo wolno i ma problemy z jego utrzymaniem, ale początki bywają zawsze trudne.

 
Kwiecień 2018 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 17.10.2018r.]

Wreszcie poprawiła się pogoda więc było więcej możliwości wychodzenia na dwór, na różne place zabaw. Powoli place zabaw, które są obok nas, przestają być dla Natalki atrakcyjne, ponieważ jest w stanie wejść na wszystkie zabawki, drabinki, zjeżdżalnie. Nadal wyzwaniem jest tzw. strażak (zjazd po rurze w dół), ale Natalka nie daje za wygraną i próbuje się tego nauczyć.

Natalka spróbowała po raz kolejny nauki jazdy na rowerze z dodatkowymi kółeczkami -  niestety ale bez powodzenia. Rower w rozmiarze Natalki ma wysoko środek ciężkości i z tego względu na takim rowerze z bocznymi kółeczkami bardzo łatwo przewrócić się na bok. Niestety ale bardzo często nam się to zdarza, plus w trakcie jednej jazdy zaliczyliśmy bardzo poważny upadek na rowerze przy prędkości (niestety Natalka nie hamowała), na szczęście bez złamań ale z mocno obtartymi kolanami i buzią.

 
Marzec 2018 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 17.10.2018r.]

W marcu niestety ale cała nasza rodzina zmagała się ze skutkami smogu. Najbardziej widać było to też po dzieciach i oczywiście Natalii. Podrażnienie gardła, śluzówki, suchy nieprzyjemny kaszel, łzawienie z oczu. Ograniczony ruch na „świeżym powietrzu”. Przygotowując się jednak do wiosny postanowiliśmy Natalce kupić krokomierz aby móc oceniać jej ogólną aktywność ruchową. Okazało się to być strzałem w dziesiątkę, ponieważ bardzo zdopingowało Natalkę, nam daje możliwość bieżącego monitorowania jej ruchu, który ma, co tu dużo mówić, zbawienny wpływ na jej motorykę, kręgosłup (skoliozę), metabolizm itd.

W marcu udało nam się wyjechać także na kilka dni w cieplejszy klimat. Po Natalce było widać jak kilkudniowa przerwa od szkoły/rehabilitacji ze zdrowszym powietrzem, mniejszą bieganiną i oczywiście z całą rodziną dobrze na nią wpływają.

 
Luty 2018 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 17.03.2018r.]

W lutym mieliśmy nasze małe sukcesy. Pierwszy to fakt, że Natalka poprawiła jakość chodzenia i zaczęłą zdecydowanie szybciej biegać, co widać w szczególności jak bawi się z nami w berka lub ściga z młodszym bratem, który do tej pory nie miał problemu by ją dogonić. Dugim sukcesem jest postęp Natalki  w pływaniu lub lepiej powiedzieć obyciu z wodą. Co prawda nadal nie chce/ nie potrafi ruszać szybko nogami i samodzelnie pływać/ unosić się na wodzie, ale zaczęła nurkować z pomocą kogoś i zostaje całkiem długo pod wodą. Po basenie mamy obowiązkową saunę na przemian z polewanie zimną wodą, to niesamowite jak żwawa i napięta mięśniow może być Natalka przez około minutę...

 
Styczeń 2018 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 14.02.2018r.]

Styczeń w przypadku Natalki był miesiącem ciężkiej pracy i rehabilitacji ale na szczęście z punktu widzenia zdrowia wszystko dobrze. Natalkę omijają wirusy i wydaje nam się, że wynika to z faktu, że Natalka cały czas jest na diecie bezglutenowej i bezmlecznej oraz dodatkowo prawie nie je słodyczy. De facto odżywia się najlepiej z całej rodziny.

W tym miesiącu niestety ale nie odnotowaliśmy postępów Natalki w aspektach społecznych, na to niestety będzie potrzeba dużo czasu. Sami oprócz nauki zrozumienia autyzmu, zaczęliśmy oglądać serial Good Doctor, który opowiada o życiu robiącego praktykę lekarską chłopaka cierpiącego na autyzm. Ten serial pozwala nam lepiej zrozumieć niektóre schematy zachowywania się Natalki i sposób w jaki widzi ona świat. Zresztą często jej pytania i bardzo dosłowne rozumienie wszystkiego też to pokazują...

 
Grudzień 2017 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 10.01.2018r.]

I grudzień jak co roku minął nam bardzo szybko. Było oczekiwanie: świąt i w szczególności Wigilii (w tym dniu Natalia może skosztować wszystkich dań wigilijnych, ale przygotowanych specjalnie dla niej), prezentów od Mikołaja (przede wszystkim książek i gier) oraz Sylwestra, który Natalii kojarzy się nie tylko z zabawą i makijażem (w tym roku po raz pierwszy poprosiła mamę o pomoc w zrobieniu makijażu przy pomocy zestawu dziecięcego). ale również z jedzeniem Sushi, którego Natalia jest oczywiście fanką.

Wracając jednak do ostatnich działań w związku niestety ale ze zdiagnozowaniem u Natalki także autyzmu (Zespół Aspergera), to Natalia w ramach rehabilitacji ma następujące ćwiczenia/ treningi:

1. Trening Umiejętności Społecznych tzw. TUS

2. BioFeedback o którym pisaliśmy już w poprzednim miesiącu

3. Ćwiczenia dotyczące odpowiadania na pytania (różnego rodzaju), w tym podtrzymywania/ kontynuowania rozmowy

4. Ćwiczenia dotyczące układania sekewncji zdarzeń (przyczyna - skutek), interakcji między osobami zarówno w zakresie rozmowy jak i myśli jakie mogą te osoby mieć w trakcie rozmowy ze sobą

5. Ćwiczenia w zakresie rozpoznawania i opisywania uczuć oraz sytuacji, w jakich mogą występować (przy okazaji Natalka uczy się angielskiego, ponieważ książka z której korzystamy w tym zakresie jest po angielsku :).)

Powyższa lista jest oczywiście listą otwartą, ponieważ dalej szukamy inspiracji i skutecznych metod.

 
Listopad 2017r. PDF Drukuj Email

[Dodano 14.12.2017r.]

Listopad minął nam pod kątem opracowywania "strategii" rehabilitacji Natalki ze względu na zdiagnozowany autyzm. Postaramy się w kolejnych miesiącach więcej o tym napisać.

W tym miesiącu Natalka między innymi chodziła dalej na treningi umiejętności społecznych (TUS) oraz zaczęła ponownie zajęcia z zakresu EEG-Biofeedback.

W domu zaczęliśmy rozmowy o emocjach, co ma nam pozwolić lepsze zrozumienie Natalki i jej emocji, a jej panować nad nimi i także rozumieć. W tym celu mamy między innymi kubki z naklejonymi określonymi emocjami (postacie z bajki dla dzieci "W głowie się nie mieści"). W przypadku jakiejś sytuacj,i gdzie pojawiają się emocje zarówno negatywne lub pozytywne, Natalka ma za zadanie opisać je i może w tym celu wykorzystać stworozne postacie

W celu opanowania części zachowań kompulsywnych polegających na wkładaniu rąk do buzi jeżeli jest czymś zdenerwowana lub podekscytowana Natalka nosi teraz specjalną biżuterię (korale na szyję i na rekę), które jeżeli chce może wziąć do buzi i chwilę pogryźć. Ponadto ma także pufkę, do której może włożyć ręce, jeżeli się denerwuje.

 
Październik 2017r. PDF Drukuj Email

[Dodano 02.11.2017r.]

Pierwszy miesiąc w szkole niestety ale potwierdził, że Natalka ma bardzo duże problemy z nawiązywaniem relacji i nie radzi sobie w grupie. Polubiła jednak swojego Cienia, i mam nadzieję, że jego wsparcie da dobre efekty, szczególnie, że jesteśmy już po pierwszych spotkaniach ze specjalistami tłumaczącymi nam jak sobie radzić i wspierać Natalkę w nawiązywaniu kontaktów i nie tylko (w związku ze zdiagnozowanym u Natalki autyzmem).

Drugi miesiąc przyniósł również inne wyzwanie, które do tej pory było nam raczej obce. Natalka zaczęła przybierać na wadze. Po analizie wyszło nam, że może to być po części kwestia obiadów w szkole, pomimo że są pod kontrolą, ale mogą być b. kaloryczne no i Natalka przecież tak ładnie je. Z drugiej strony okazało się, że nie spostrzegliśmy, iż dając jej płatki do jedzenia i dodając do nich róznego rodzaju orzeszki, migdały i inne bakalie powodujemy, że stają się one, pomimo małej wagi, daniami wysokokalorycznymi. W tej chwili jesteśmy drugi tydzień na ściślejszej kontroli diety i waga zatrzymała się w miejscu ale celem jest aby też trochę spadła.

Poza tym byliśmy juz trzy razy na ściance wspinaczkowej i Natalce spodobała się ta nowa atrakcja. Cieszymy się z tego, ponieważ przy wspinaczce musi na prawdę wykorzystywać swoje wszystkie mieśnie i budować napięcie. Na razie jesteśmy na etapie wchodzenia na wysokość około 6 metrów. Mamy nadzieję, że uda się utrzymać ten zapał dłużej.

I ostatnia rzecz z tego miesiąca, zresztą zaobserwowana już w zeszłych miesiącach. Natalka lubi języki obce i oprócz nauki słówek i zdań w języku angielskim bardzo lubi również język hiszpański. Wyłapuje szybko piosenki w tym języku w radiu, dostała też pierwsze płyty z prostymi piosenkami po hiszpańsku i z dużym zapałem ich słucha, powtarza i uczy się słówek. Potrafi już do nas powiedzieć po hiszpańsku, że nas kocha. Dla takich chwil warto żyć :).

 
Wrzesień 2017r. PDF Drukuj Email

[Dodano 15.10.2017r.]

No i zaczęło się. Natalia poszła do szkoły. Świadomi jednak wyzwań jakie przed nami, od początku Natalia ma swojego Cienia, czyli osobę, która ją na co dzień wspiera w szkole, pomaga odnaleźć się szkole, klasie, na lekcjach itd. Mamy nadzieję, że pomoże także w nawiązywaniu kontaktów. Pierwsze dni w szkole pokazały, że to wsparcie będzie potrzebne. Z drugiej strony na razie pod względem opanowania wiedzy nie powinno być problemu, w końcu Natalia już płynnie czyta, więc może skupić się na nauce pisania.

Poza tym zakończyliśmy diagnozować Natalkę pod kątem autyzmu. Ocena którą otrzymaliśmy potwierdziła, że Natalka niestety ale jest również dzieckiem autystycznym (Zespół Aspergera). Z jednej strony jest to niestety kolejny obszar wymagający dużych nakładów pracy, z drugiej strony otworzyły się przed nami szerokie możliwości wsparcia Natalki, ponieważ autyzm jako jednostka chorobowa jest bardzo dobrze opisany z wieloma metodami, rozwiązaniami jak radzić sobie z tą chorobą i mieć w tym całkiem dobre wyniki. Na razie w związku z tym "przegupowujemy" nasze siły.

 


 
Sierpień 2017r. PDF Drukuj Email

[Dodano 03.09.2017r.]

Drugi miesiąc wakacji Natalia rozpoczęła od wyjazdu na rodzinne wakacje, które były baaardzo wyczekiwane. W tym roku po raz pierwszy odkąd urodziła się Natalia, pojechaliśmy na południe Polski w górę i był to strzał w dziesiątkę. Cały wyjazd był bardzo aktywny, z Natalką była umowa, iż co drugi dzień będą wycieczki w góry i chodzenie po nich. W dni „relaksu” były z kolei takie atrakcje jak basen, park linowy czy spacery po parku zdrojowym. Natalka na tym wyjeździe wzmocniła się, co było widać zarówno po jej podstawie, tempie chodzenia jak i mięśniach. Wyprawy w góry miały po kilka kilometrów, w tym nasza najdłuższa wyprawa 13 km, z czego podejścia ponad 400 metrów. Takiej wycieczki nie powstydziłoby się zdrowe dziecko.

Oddzielna kategorią wyjazdu były Parki Linowe. To jest odkrycie ostatnich czterech miesięcy. Natalka bardzo polubiła chodzenie po parkach linowych, pomimo iż wymaga to dużej siły, koordynacji ruchów, dobrego zmysłu równowagi oraz dużej koncentracji. Przed wyjazdem w góry Natalka otrzymała swoją klamrę, którą uczyła się przepinać w domu na specjalnie przygotowanej do tego trasie. Było to istotne ćwiczenie motoryki małej (łapanie klamry, naciskanie jej aby się rozpięła, zdejmowanie z liny, wpinanie w linę w innym miejscu), która sprawia Natalce dużo trudności. Na wakacjach Natalce udało się przejść trasy w trzech parkach linowych, w tym zjeżdżać na tyrolkach, chodzić po chybotliwych ścieżkach, samemu przepinać się na całej trasie…  . Sama śmiała się, że ma super zajęcia sensoryczne w terenie, co jest jak najbardziej świętą prawdą. Będziemy to na pewno kontynuowali w Warszawie. Będziemy też chcieli zacząć chodzić na ścianki wspinaczkowe, które są dobre dla ćwiczenia mięśni, koordynacji ruchów oraz zmysłów i są polecane przez naszego ortopedę.

Przed nami powrót do codziennych zajęć, rehabilitacji i wizyt u lekarzy. Pierwsza czeka nas na początku września u ortopedy.

 
Lipiec 2017r. PDF Drukuj Email

[Dodano 23.08.2017r.]

Zaczęły się wakacje i Natalka pojechała do dziadków na dwa tygodnie. Natalia lubi takie wyjazdy, szczególnie, że pojechała do dziadków, gdzie mieszka także jej ulubiona Kuzynka Zuzia, która potrafi z Natalką się bawić i ją bardzo lubi. Tak samo było oczywiście i tym razem. Poza tym Natalka miała dwutygodniowy turnus, na którym miała zajęcia logopedyczne oraz motoryczne. Po turnusie codziennie były dodatkowe atrakcje takie jak park linowy, basen czy nowe place zabaw. Było dużo ruchu.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 3 z 10