Miesiąc po miesiącu


Czerwiec 2017r. PDF Drukuj Email

[Dodano 04.08.2017r.]

Koniec roku przedszkolnego czyli czekają nas duże zmiany od nowego roku szkolnego. Natalia będzie szła we wrześniu do szkoły. Po długich rozważaniach zdecydowaliśmy, iż Natalia pójdzie do szkoły publicznej z klasami integracyjnymi. Szkoła jest bardzo blisko nas. Do szkoły idzie się niecałe 5 minut (tempem Natalii). Długo zastanawialiśmy się, czy nie posłać Natalki do szkoły społecznej z mniejszymi klasami, ale biorąc pod uwagę między innymi bardzo trudną logistykę, czas jaki spędzilibyśmy w samochodach zdecydowaliśmy spróbować się w większej szkole. Natalka cieszy się na zmianę, podoba jej się nowa szkoła, między innymi ze względu na fakt, że ma super plac zabaw.

Podsumowując pobyt w przedszkolu możemy powiedzieć, iż ruchowo Natalka poczyniła bardzo duże postępy, natomiast dużym wyzwaniem dla niej są kwestie dotyczące umiejętności społecznych (kontaktu, zabawy i współpracy z innymi dziećmi). W tym aspekcie ma niestety bardzo duże deficyty. Aby ją wspomóc będziemy się starali aby w szkole miała swojego indywidualnego nauczyciela wspomagającego, który będzie ją wspierał w zakresie nawiązywania kontaktów społecznych oraz funkcjonowania w grupie.

Przed Natalią wakacje, w tym wyjazd do dziadków, którego Natalka nie może się już doczekać oraz oczywiście urlop z rodzicami :).

 
Maj 2017 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 04.06.2017r.]

Natalka dostała swój pierwszy rower. Trochę późno się zdecydowaliśmy ale lepiej późno niż wcale. Rower jest dosyć duży bo to rama 20’’ i był problem ze znalezieniem bocznych kółeczek, ale w końcu udało się. Rower zgodnie z życzeniem Natalki ma z przodu duży kosz. Mamy już pierwsze wyjścia za sobą. Natalkę trzeba bardzo asekurować, nie potrafi jechać sama ale chce jeździć i próbuje co nas bardzo cieszy.

Poza tym Natalka zapisała się do biblioteki w naszej dzielnicy i jest to miejsce do którego uwielbia chodzić. Nawet bardziej niż do sklepu spożywczego ;).

Z innych spraw to od września czeka nas dużo zmiana i przejście do szkoły do zerówki, stosunkowo niedaleko naszego domu. Natalka cieszy się na tą zmianę, my obawiamy jak się czy zaadoptuje się w nowym miejscu i czy tu uda się nawiązać jakieś przyjaźnie. Niestety z informacji od innych rodziców wiemy, że jest to bardzo ale to bardzo trudne. Teraz w przedszkolu nie ma za bardzo koleżanek, niestety ale nie potrafi nawiązać spontanicznych relacji, ale zdecydowanie lepiej radzi sobie już w sytuacjach bardziej standardowych, w tym w zabawach które wcześniej już miała.

 
Kwiecień 2017 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 04.06.2017r.]

Od pierwszego roku chodzimy z Natalką na basen. Natalka lubi wodę, co wynika z faktu, iż pływa w niej już od 6 lat, pod drugie w wodzie jest jednak mniejsza grawitacja. Na basenie udało nam się osiągnąć to, że Natalka wie jak oddychać, nie napije się wody i wiek jak unosić się na wodzie. Niestety nie jest na tyle szybka i chętna aby próbować machać nogami co dałoby jej szansę pływania. W tym miesiącu udało nam się jednak osiągnąć to, że Natalka zaczęła w wodzie pływać w motylkach i nie boi się sama unosić w wodzie.

W tym miesiącu zauważyliśmy, że Natalka poprawiła jakość swojego biegania. Lepiej i szybciej podnosi nogi i potrafi dalej pobiec.

W tym miesiącu poza tym na krótkim wyjeździe udało nam się z Natalką uzgodnić, że na wyjeździe nie ma codziennie oddzielnie drugiego dania oraz kolacji. Był tylko jeden posiłek i Natalka mogła sobie wybrać, oczywiście przy naszej asyście, co będzie chciała zjeść.

 
Marzec 2017 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 30.04.2017r.]

Zęby/ zgrzytanie nimi to problem Natalki, teraz dodatkowo doszedł nam jeszcze problem z nowymi zębami. Ponieważ Natalka bardzo mocno przy zgrzytaniu zaciska zęby, nowe stałe zęby nie mogą się przebić. W konsekwencji z mlecznymi jedynkami musieliśmy iść pod koniec tego miesiąca do dentysty aby je usunąć i zrobić miejsce dla stałych zębów. Niestety okazało się, że stałe jedynki wyszły już z tyłu i teraz będziemy musieli je korygować. Kolejne wyzwanie przed nami.

Poza tym Natalka nadal pod względem zdrowotnym dobrze się trzyma i nie łapie żadnych poważniejszych chorób. Dieta i suplementy chyba robią swoje. Oby tak dalej.

 
Luty 2017 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 30.03.2017r.]

Luty był raczej spokojnym miesiącem, bez spektakularnych sukcesów i porażek. Można powiedzieć, że chcielibyśmy więcej takich miesięcy. To co nas trochę martwi to fakt, że Natalka niestety ale przeszła do kolejnej fazy zainteresowania jedzeniem. Nie tylko wszystko zjada co ma, ale jeżeli gdzieś jest jedzenie w zasięgu jej ręki to będzie próbowała je wziąć… . Chyba będziemy musieli zamknąć kuchnię na klucz aby nie kusiła i była jasność, że tam nie ma wstępu bez nas. Trochę jako działanie profilaktyczne aby zapobiec dalszej eskalacji niepotrzebnych zachowań, biorąc pod uwagę co mówią inni rodzice, u których w pewnym momencie rozpoczęły się nocne spacery do kuchni… . Inna rzecz, że w przypadku kiedy Natalka zje coś bez naszej zgody miedzy posiłkami, to jako zasada dostanie kolejny posiłek mniejszy i wie o tym. Poza tym za każdym razem przyłapana przeprasza, ale wiemy że jest to po prostu od niej silniejsze i najważniejsze aby oszczędzić jej niepotrzebnych pokus.

 
Styczeń 2017 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 09.02.2017r.]

Styczeń nie przyniósł w sumie niczego nowego. Natalka odpukać była w tym miesiącu jako jedyna z naszej rodziny odporna na wirusy, grypy i inne choroby krążące wokół nas. Chodziła regularnie do przedszkola, a co za tym idzie prawie codziennie pokonywała drogę do przedszkola na własnych nogach tj dojście do metra, a póżniej z metra do przedszkola. Droga ta ma taki plus, iż trzeba na niej pokonać kilka razy schody i dzięki temu jest za każdym razem trening schodzenia po nich (idzie to nam trochę gorzej) oraz wchodzenia, co Natalka robi nawet chętniej w porównaniu do swojego młodszego brata.

Niestety nie udało nam się nadal zmniejszyć problemu ze zgrzytaniem a wychodzą już pierwsze stałe zęby oraz cały czas, powoli, ale nasila się zainteresowanie Natalki jedzeniem i nie można przy niej zostawić niczego do jedzenie bo nie będzie potrafiła się potrafiła powstrzymać chociaż wie dobrze że nie powinna tak robić. Co do ilości posiłków Natalka nie narzeka, ale ponieważ nauczyła się odczytywać czas z zegara więc jak sobie przypomni to kontroluje ten czas i przypomina nam o zbliżającej się porze jakiegoś posiłku. Na razie nie jest to na szczęście "natrętne" przypominanie i mamy nadzieję, że tak będzie cały czas, ponieważ Natalka ma od nas komfort i gwarancję ilości posiłków i ich w miarę możliwości stałych pór.

 
Grudzień 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 09.01.2017r.]

I kolejny miesiąc za nami. Podobno jaka Wigilia lub Sylwester taki cały rok ;). Jeżeli chodzi o to drugie wydarzenie to będzie nieźle ponieważ Natalka w tym dniu miała całkiem dużo energii, wiedziała co to za szczególny dzień, co prawda poszła spać około 21, ale tak jak prosiła obudziliśmy ją o północy i rzeczywiście wstała, dała nam buziaki, obejrzała fajerwerki i dopiero wtedy położyła się spowrotem spać :). Normanie obudzić ją w środku nocy to rzecz niemożliwa. Z innych rzeczy to byliśmy na mikołajkach w przedszkolu i z pracy. Niestety ale przy dużej liczbie dzieci i tego co dzieje się naokoło Natalka nie do końca potrafi sobie z takimi sytuacjami poradzić, wszystko ją rozprasza, ma problemy z koncentracją oraz nawiązywaniem dobrych kontaktów z rówieśnikami. To jest de facto jednym z dużych wyzwań jakie teraz mamy. Drugim wyzwaniem, szczególnie teraz zimą, jest ruch. Natalka generalnie nie lubi zimna i dosyć szybko marznie co nie wpływa dobrze na jej chęć do spacerów/ ruchu na świeżym powietrzu. Zresztą podobnie jest latem w trakcie upałów, które też do końca dobrze nie znosi.

 
Listopad 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 12.12.2016r.]

Listopad nie jest naszym ulubionym miesiącem. Krótkie dni, brzydka pogoda, ryzyko chorób.

W tym roku po raz kolejny Natalka wykazuje się jednak niezłą odpornością na przeziębienia. Co prawda miała jak na razie kilka razy katar ale kończyło się właśnie na nim no i kaszlu, który przez słabość mięśni towarzyszył nam dłużej niż byśmy chcieli, ale ostatecznie przechodził. Wierzymy, że wynika to po części z diety Natalki (jednym z podstawowych składników jest kasza jaglana) oraz z suplementacji (dostaje regularnie witaminy, wywar z imbiru oraz kwasy omega).

Z wizyt kontrolnych to byliśmy u endokrynologa oraz laryngologa i otrzymaliśmy kolejną dawkę hormonu wzrostu. W sumie minęło już prawie 5 lat jak Natalka otrzymuje hormon. Teraz dawki kształtują się na poziomie 0,6 - 0,7 ml. W tym czasie "nabraliśmy do niego trochę dystansu" i nie bierzemy go już ze sobą zawsze jak jedziemy na jedną noc do rodziny. Przewożenie hormonu bez względu na porę roku nadal pozostaje swojego rodzaju wyzwaniem logistycznym, nawet jeżeli ma się teoretycznie przenośną medyczną lodówkę z termostatem. Mniej emocji zbudza też jego podawanie, chociaż tego "punktu dnia" Natalka nie lubi.

 

 
Październik 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 10.11.2016r.]

W tym miesiącu raczej obserwacje dotyczące jedzenia. Do tej pory nie mieliśmy problemów z próbami podjadania ale widzimy że ten problemy zaczynają się powoli materializować. Natalka, jeżeli zauważy coś do jedzenia położonego w kuchni lub na stole po cichu podejdzie i zabierze. Przyłapana na takiej sytuacji przeprasza ale nie zmienia to faktu, że nie potrafi się powstrzymać i musimy pamiętać, aby wszystko chować. Wyzwaniem jest też wytłumaczenie dlaczego rodzeństwo nie je wszystkiego i zostawia lub dostaje coś innego. Na szczęście mamy wytłumaczenie, że rodzeństwo (co jest faktem) nie ma alergii na wybrane jedzenie, w tym może jeść produkty zawierające gluten.

Poza tym po kolejnej kontroli u ortopedy otrzymaliśmy dobrą informację mianowicie nie pogarsza się stan kręgosłupa Natalki. Jest to dobra informacja biorąc pod uwagę jej nadal słabe napięcie i jednak ale dużą ilość czasu spędzoną w pozycji siedzącej.

 
Wrzesień 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 27.09.2016r.]

I niestety powrót do dnia codziennego, z którego to faktu Natalka jest chyba jedynym domownikiem, który się ucieszył. A wynika to z możliwości powrotu do przedszkola. Natalka została jeszcze jeden rok w przedszkolu ale chodzi teraz do nowej grupy, ma nowych opiekunów i nowe dzieci w grupie co jej się bardzo podoba.

Poza tym po wakacjach wracamy do naszych wszystkich zajęć i terapii (w skrócie taki plan)

1. rehabilitacja, wyciągi, fizjoterapia, integracja sensoryczna x2

2. logopedia x2

3. hipoterapia

4. zajęcia na basenie

Poza tym Natalka, ponieważ bardzo lubi chodzić będzie w przedszkolu na tańce oraz zajęcia teatralne, a poza przedszkolem na zajęcia z języka angielskiego i to wszystko w ciągu jednego tygodnia... .

Jakiś czas temu wspominaliśmy, że mamy spory problem ze zgrzytanie zębów. Ćwiczenia na wzmocnienie obręczy barkowej niestety ale nie dają oczekiwanych rezultatów. W związku z tym byliśmy u ortodonty i tak: Natalka ma założone specjalne dodatkowe plomby na szóstkach aby powstrzymać zgrzytanie i skorygować ustawienie żuchwy (na razie niestety mało skutecznie), będzie nosić ochraniacze na zęby, a w przyszłości jeżeli to nie pomoże, również aparat. Niestety musieliśmy zacząć, aby zapobiec starciu całych zębów, w tym nowych, stałych zębów, które zaczynają Natalii powoli wychodzić.

 
Sierpień 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 26.09.2016r.]

Sierpień to od paru lat okres wspólnego wyjazdu z dziećmi na wakacje oraz kolejne urodziny Natalki.

Tegoroczny urlop zapamiętamy przede wszystkim przez pryzmat nowych umiejętności Natalki czyli czytania. Były to pierwsze wakacje, kiedy Natalka idąc ruchliwą nadmorską ulicą czytała sobie ogłoszenia/ nazwy sklepów i jej uwadze nie uciekła żadna księgarnia. Tak jak normalnie dzieci naciągają rodziców na zabawki tak Natalka chciałaby nas naciągać na nowe książeczki. Każdy dzień zaczynał się de facto od porannego czytania nowych książek, na spacer też zawsze była brana jakaś książeczka, to samo na podróż w samochodzie... . Generalnie możemy jeszcze raz potwierdzić, że mamy w domu mola książkowego, co z jednej strony cieszy, z drugiej martwi bo Natalka w ten sposób się nie rusza, sporo siedzi i obciążą kręgosłup.

Kolejne urodziny. Chyba nie ma wśród pociech z PWS większej radości jak możliwość zdmuchnięcia swojej świeczki urodzinowej i zjedzenia kawałka tortu urodzinowego czy możliwość zamówienia do obiadu i wypicia lemoniady z cytryną...  Tak też było u nas, tort był oczywiście specjalnie przygotowany (galaretka z owocami leśnymi) i jeżeli szukać pozytywów aspektów choroby, to na prawdę od paru lat jemy bardzo dobre i zdrowe torty :), no i każdy się dziwi o co chodzi z tą dietą.Poza tym w tym roku na wakacjach było spokojniej co do pór posiłków, w sumie mieliśmy wrażenie, że na wieczny głód narzeka młodszy brat Natalki, który nonstop szukał czegoś do jedzenia

P.S. Natalka z prezentów najbardziej ucieszyła się z książeczek ;)

P.S.1 Nasz najdłuższy spacer w tym roku miał ponad 4km w jedną stronę, mieszkaliśmy tak, że nad morze trzeba było zrobić prawie 1,5 km spacer ;)

 
Lipiec 2016r. PDF Drukuj Email

[Dodano 27.08.2016r.]

Wakacje u dziadków przyniosły nowe odkrycia. Przede wszystkim Natalka pomimo bardzo intensywnych dni w ogóle nie spała w ciągu dnia, w tym nie przysypiała w trakcie posiłków. Miała codziennie określoną ilość ruchu, zajęcia z małej motoryki (babcie spisała się na medal) oraz nauczyła się jeździć na rowerze z dwoma dodatkowymi kółeczkami zabezpieczającymi jazdę :). To ostatnie było dużo wydarzeniem, ponieważ Natalka do tej pory nie potrafiła sobie poradzić z pedałowaniem. Sprawiało jej to dużo wysiłku. Generalnie po 3 tygodniach pobytu u Dziadków mieliśmy wrażenie, że Natalka ma lepsze napięcie i generalnie jest ruchowo bardziej sprawna. Aż szkoda, że nie mamy na co dzień bliżej dziadków, domku z ogródkiem plus że trzeba tyle biegać i jeździć co nie do końca dobrze wpływa na naszą pociechę.

 
Czerwiec 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 07.07.2016r.]

To że Natalka jest gadułą wiemy od dawna, teraz doszły bardzo częste pytania o wszystko w tym o rzeczy dosyć oczywiste oraz o to co się do niej powie. Na szczęście można na nie łatwo odpowiedzieć kontr pytaniem i wtedy Natalka sama sobie odpowiada. Poza tym lubi często śpiewać i większość piosenek zna na pamięć. W przedszkolu kontynuuje drugi miesiąc zajęcia mające jej pomóc w zdobyciu umiejętności społecznych.

Z innych rzeczy nauczyła się robić fikołki, co pokazało jej duża determinację w nauce rzeczy dla niej nie do końca prostej. Natalka najpierw przyglądała się jak to robią inne dzieci, następnie próbowała z naszą asekuracją a później sama i w końcu samodzielnie wykonała je.

Poza tym przed rozpoczęciem wakacji zaraziła się w przedszkolu ospą i pierwsze dni wakacji jest na wakacjach na kwarantannie u dziadków.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 4 z 10