Miesiąc po miesiącu


Maj 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 07.07.2016r.]

Natalce wypadły dwa pierwsze mleczne zęby (dwójki). Ze zgrzytaniem trochę lepiej tzn. Natalka mniej zgrzyta i ćwiczy dzielnie dodatkowo obręcz barkową. Poza tym w tym miesiącu Natalce udało się osiągnąć nowe umiejętności. W przedszkolu odbył się Dzień Mamy i Taty. Jak co roku dzieci przygotowywały występy artystyczne. W tym roku po raz pierwszy Natalka wiedziała co i jak zrobić, pięknie uczestniczyła w przedstawieniu w pierwszym rzędzie i co najważniejsze nie tylko samodzielnie wykonywała poszczególne elementy występu ale także"nadążała" z nimi za pozostałymi dziećmi. W poprzednich dwóch latach występ Natalii kończył się biernym obserwowaniu pozostałych dzieci i zagubieniu w tym co robi.

Poza tym Natalka dzielnie opiekuje się młodszym rodzeństwem ;) .

 
Kwiecień 2016r. PDF Drukuj Email

[Dodano 05.05.2016r.]

W tym miesiącu trochę więcej o jednym z wyzwań jakie mamy. Natalka ze względu na obniżone napięcie górnej części ciała, aby wyrównać zwiększyć napięcie zgrzyta zębami. Niestety zdarza jej się to bardzo często, nakładki ochronne na zęby nie spełniają swojej roli ponieważ mogłyby być zakładane tylko na noc. Efekt zgrzytania jest taki, iż przednie ząbki są w tej chwili w ponad 2/3 starte. Problem będzie o wiele poważniejszy jak w miejsce zębów mlecznych pojawią się zęby stałe i nie uda nam się zapanować nad zgrzytaniem i ich ścieraniem ... . W tej chwili próbujemy przez ćwiczenia i zabawę wzmocnić obręcz barkową Natalki, ponieważ jest szansa iż w wyniku tego przestanie ona potrzebować zaciskać zęby (zgrzytać), aby kompensować brak napięcia. Poza tym niestety ale ten miesiąc jest kolejnym miesiącem, w którym widzimy wzrost zainteresowania jedzeniem i pierwsze próby podjadania po cichu. Sprawę w tym zakresie nie ułatwia rodzeństwo, które co do zasady je nieregularnie, coś podjada i nie ma ograniczeń w ilości i rodzaju. Jest to dużym wyzwaniem dla nas, pomimo że większość ograniczeń w jedzeniu wynika u Natalki przede wszystkim z alergii pokarmowych.

Poza tym kolejny miesiąc pod kątem nauki samodzielności i wskazywania, iż jako domownik ma różne obowiązki w domu. Część z nich takich jak samodzielne ścielenie łóżka, Natalka polubiła i bardzo nas to cieszy.

 
Marzec 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 06.04.2016r.]

Od pewnego wieku nie ma możliwości pisania o nowych spektakularnych osiągnięciach Natalki. Kolejne miesiące nie przynoszą takich milowych kroków rozwoju jak przez pierwsze trzy lata, np. początki raczkowania, mówienia czy chodzenia. W tym miesiącu jest jednak wyjątek :). Natalka od pewnego czasu sama brała książki i myśleliśmy, że je p prostu przegląda i przy okazji powtarza zapamiętane zdania/wiersze (mówi je bardzo cicho, do siebie). W Wielkanoc okazało się jednak, że Natalka nie mówi tych wierszy/ zdań z pamięci tylko je czyta!!! A wyszło to na jaw kiedy u dziadków wzięła nowe/ nieznane sobie książeczki i po cichu zaczęła je czytać i miała przy tym dużo satysfakcji, nie mówiąc już o nas słuchając jej. Czyta powoli, z trudniejszymi słowami jeszcze sobie nie do końca radzi, ale możemy powiedzieć, że właśnie osiągnęła jeden z milowych kroczków. Zresztą na co dzień zaczęła czytać nazwy na budynkach, ulicach, nazwy produktów w sklepach, tablice rejestracyjne itd. Dodatkowo coraz lepiej radzi sobie z odczytem godziny, co z jednej strony nas cieszy ponieważ zaczyna rozumieć kwestię mijania czasu i godzin, z drugiej jednak pozwala jej lepiej kontrolować godziny posiłków. Na razie nie jest to natarczywe z jej strony, ale potrafi kontrolnie spytać i sprawdzić na jakimś zegarze czy jest już czas na jej posiłek.

Poza tym kolejny miesiąc pod kątem nauki samodzielności i wskazywania, iż jako domownik ma różne obowiązki w domu.

 
Luty 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 15.03.2016r.]

O samodzielności moglibyśmy pisać co miesiąc, jest to nasza długa batalia o samodzielne ubieranie się, zakładanie butów, przebranie w piżamkę itd. Powoli odnosimy małe sukcesy. Jednocześnie "toczymy batalię" o ruch Natalki. Natalka jak każde dziecko z PWS nie za bardzo przepada za ruchem i trzeba ją do tego ruchu zachęcać. W lutym jest to nadal utrudnione ze względu na mało możliwości wyjścia na dwór w ciągu tygodnia (nadal ciemno jak obydwoje jesteśmy w domu po pracy) oraz to, że Natalia dostaje leki antyalergiczne, których jednym ze skutków ubocznych jest większa senność.

Poza tym Natalka w lutym ponownie zaczęła robić postępy w tańcu, zaskoczyła nas parę razy znajomością słówek po angielsku oraz pamięcią do książeczek/ przeczytanych rzeczy.

Z wyzwań dnia codziennego to stoimy przed dylematem kiedy posłać Natalkę do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Na razie wiemy, że odroczymy ją jeden rok, aby mogła dalej na spokojnie rozwijać swoje kompetencje społeczne.

 
Styczeń 2016 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 14.02.2016r.]

To już trzeci miesiąc ćwiczenia samodzielności za nami. Łatwo nie było, ale są postępy, prawie codziennie Natalka sama się ubiera przy tym sama wybiera też kreację ale czasami prosi rodziców o radę :).

Natalka co raz bardziej chce i potrzebuje integracji z rówieśnikami. Niestety ze względu na ograniczenia ruchowe oraz wolniejszy rozwój umiejętności społecznych ma z tym problemy i potrzebuje sporego wsparcia nas, opiekunów w przedszkolu czy innych dorosłych. Widać to było na ostatnich urodzinach jednej z koleżanek z przedszkola. Urodziny odbyły się w dostosowanym dla dzieci wewnętrznym placu zabaw. Natalka nie nadążała za rówieśnikami, plus niestety dzieci nie chciały się z nią bawić, co spowodowało, że trzy razy płakała. Nie było łatwo... .

Poza tym Natalka co jakiś czas zaskakuje na swoją empatią i zrozumieniem co się dzieje wokół niej, np. przyniosła ostatnio dla brata mrożonkę aby przyłożyć do bolącego miejsca, przytula go i mówi, że jest młodszym braciszkiem i trzeba się nim opiekować :).

 
Grudzień 2015 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 21.01.2016r.]

Kolejny miesiąc ćwiczenia samodzielności za nami. Łatwo nie było, ale są postępy, zresztą nie zapeszamy bo w styczniu codziennie rano Natalka sama się ubiera.

Grudzień minął nam ponadto pod znakiem:

  • śpiewania kolęd, które Natalia b. lubi i które b. szybko zapamiętuje,
  • czekania na Mikołaja i zastanawiania się czy jest grzeczna czy nie oraz
  • przygotowań do jasełek w przedszkolu (tradycyjnie na próbach Natalka wszystko pamiętała a w dniu jasełek niestety ale "zjadła" ja trema i głównie obserwowała co się dzieje :) ).

Poza tym Natalka, jeżeli wie że coś źle zrobiła, przeprasza za to i jak każde dziecko obiecuje poprawę i że już tego więcej nie zrobi. Z tym postanowieniem jednak często nie do końca wychodzi ;). Z rzeczy, które jeszcze zaobserwowaliśmy to Natalce udaje się ładniej i pewniej rysować, co prawda wychodzi nadal poza kontury ale jest dokładniejsza w tym co robi.

Z kwestii zdrowotnych kolejne wizyty kontrolne u endokrynologa i okulisty za nami - bez niepokojących sygnałów - przed nami wizyta u ortopedy, dentysty, neurologa. Jak na nas w miarę spokojny okres.

 
Listopad 2015 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 10.11.2015r.]

Natalka umie robić wiele rzeczy samodzielnie np ubierać się, korzystać z toalety, siadać na krześle, ubierać buty. Niestety przy każdej sposobności stara się  zaangażować kogoś do pomocy. Szczególnie jest to widoczne rano kiedy nie mamy tak dużo czasu i ubieranie nie powinno zajmować dłużej niż "20 minut". Rano Natalka potrafi przez 10 minut zakładać jednego buta, przy czym dekoncentruje ją wiele rzeczy naokoło lub chciałaby robić coś innego. W związku z tym ten miesiąc minął nam pod hasłem "samodzielność". Zaczynamy kłaść coraz większy nacisk na samodzielne działania Natalki nawet jeżeli mają one zajmować o wiele więcej czasu niż normalnie byłoby na nie przeznaczone. Niestety w sumie nigdy nie wiadomo co Natalkę w danym dniu zdopinguje do działania. Na razie zauważamy że wskazanie sekwencji rzeczy do zrobienia odnosi często całkiem dobry skutek.

Poza tym jest to kolejny miesiąc zabawy z muzyką, które sprawiają Natalce wiele radości. Poza tym Natalka w tym miesiącu parę razy pokazała, iż potrafi odczuwać empatię i że potrafi martwić się/ troszczyć o innych domowników co jest dla nas bardzo dobrym sygnałem, ponieważ przy PWS nie jest to takie oczywiste.

 
Październik 2015r. PDF Drukuj Email

[Dodano 10.11.2015r.]

Ten miesiąc minął pod hasłem śpiewania i tańczenia. Każda nowa płyta jest natychmiast puszczana i przesłuchiwana, wybierane są ulubione utwory. Zaskakuje nas pamięć Natalki do numerów utworów czy ich tekstów. To samo dotyczy się książeczek. Na przykład po około dwumiesięcznej przerwie potrafiła nazwać wszystkich bohaterów książki "Mamoko" (ponad 15). Poza tym nadal bardzo lubi przeglądać historyjki obrazkowe i je po cichu czytać/ przekładać. Do łask wróciła zabawa w lekarza i opieka nad małym dzieckiem. Na szczęście nie widzimy jakiegoś fiksowania się tylko i wyłącznie na jednej zabawie. Jak każde dziecko lubi też grać na komórce... .

 

 

 
Wrzesień 2015 r. PDF Drukuj Email

[Dodano 7.10.2015r.]

Kolejne miesiące nie przynoszą już tak spektakularnych zmian jak wcześniej, po prostu wymagana jest mozolna praca w wielu obszarach. We wrześniu mieliśmy powrót do naszego ośrodka rehabilitacyjnego, do przedszkola oraz na dodatkowe zajęcia (logopedyczne, sensoryczne, rehabilitacyjne). Natalka ucieszyła się bardzo z powrotu do przedszkola, coraz bardziej chce mieś interakcje z innymi dziećmi. Będzie to niewątpliwie jedno z wyzwań tego roku, ponieważ Natalka ze względu na swoje ograniczone ruchowe oraz wolniejsze reakcje ma problemy z szybkim reagowaniem i utrzymaniem tempa innych dzieci. Na szczęście się nie poddaje i działa. Poza tym w przedszkolu zaczęła chodzić na zajęcia taneczne (b. chciała i się na nie cieszyła) oraz tzw. "piórniczkowe" czyli przygotowanie do 1 klasy szkoły. W zakresie pójścia do szkoły na pewno będziemy korzystać z możliwości odroczenia Natalki o jeden rok, tak aby mogła lepiej przygotować się do wymogów szkoły.

 
Sierpień 2015r. PDF Drukuj Email

[Dodano 2.09.2015r.]

Wakacje są momentem kiedy nie ma codziennej rutyny i wtedy niestety ale uwidacznia się u Natalki co jakiś czas potrzeba pewności i bezpieczeństwa w zakresie jedzenia. Potrafi wielokrotnie upewniać się czy oby na pewno wzięliśmy dla niej drugie danie, kiedy i gdzie będzie zupa oraz drugie danie. Przyjmuje czasami strategię, że pyta obydwu rodziców. Strategia jaką udało nam się wypracować polega na potwierdzeniu, że wszystko będzie lub powiedzeniu co będzie inaczej, jeżeli jednak pytania się dalej powtarzają mówiliśmy że nie odpowiadamy na te pytania bo już zna na nie odpowiedź i to działało. Drugą możliwą odpowiedzią jest kontr pytanie z prośbą o powiedzenie co rodzić powiedział wcześniej.

Natalka jest coraz lepszym obserwatorem, i przy kolejnych spacerach na wakacjach potrafiła powiedzieć gdzie jesteśmy lub co będziemy mijać.

Na razie próby oderwania obu nóg od podłoża są nieudane ale czasami sama próbuje co wróży dobrze dalej na przyszłość.

Poza tym weszła w fazę bawienia się lalkami i opieki nad nimi, bardzo lubi odgrywać w tym zakresie jakieś scenki sytuacyjne, oczywiście najlepiej aby jej wtedy asystować.

I jeszcze jedno Natalka skończyła 5 lat i w tym roku nie mogła się doczekać urodzin, dmuchania tortu oraz prezentów :))

 
Lipiec 2015r. PDF Drukuj Email

[Dodano 23.08.2015 r.]

Lipiec minął nam pod znakiem:

  • zmiennej pogody i pod koniec dużych upałów i tak jak to było w zeszłych latach Natalka nie do końca radziła sobie z taką temperaturą, szybciej się męczyła, bardzo pociła i była szybciej apatyczna/ powolna,
  • intensywnego turnusu logopedycznego, na szczęście Natalka bardzo lubiła zajęcia,
  • zakupu kolejnego gorsetu ortopedycznego. Na szczęście nadal nie pogarsza się stan kręgosłupa.

Poza tym wakacje i sporo czasu na zewnątrz, tylko czasami trudno Natalkę najpierw zachęcić do wyjścia ale jak już wyjdzie na dwór powoli działamy.

 
Czerwiec 2015 PDF Drukuj Email

[Dodano 13.07.2015 r.]

Czerwiec czyli najdłuższe dni w roku mają też przełożenie na naszą Natalkę. Zaczęła później chodzić spać i nie jest już to bynajmniej godzina 20. Teraz zdarza nam się zasnąć dopiero około godziny 22, przy czym pobudka rano prawie zawsze jest ok 6:30.

To co zauważyliśmy u Natalki to poprawa równowagi, która przejawia się tym że Natalka potrafi na chwilę ukucnąć i wziąć na przykład coś z podłogi. Z zabaw lubi zdecydowanie bardziej zabawy wymagające małej aktywności ruchowej, siedzenie przy stoliku, ale na szczęście są to zabawy różne, w tym:

1. oglądanie i czytanie zagadek (z jednej strony rysunek z drugiej jego opis) - my Natalce, ona nam swoimi słowami

2. rysowanie kształtów i kontur zmywalnymi mazakami (rano słychać jak sama moczy sobie do tego potrzebną ściereczkę)

3. oglądanie wybranych książeczek, w których de facto prawie na pamięć zna zapisy kolejnych stron (trzeba dodać, że tych książek jest sporo i zadziwia nas jej dobra pamięć w tym zakresie)

Poza tym niestety ale widzimy większe zainteresowanie jedzeniem i zaczynamy rozumieć wyzwanie dotyczące pogodzenia diety Natalki z potrzebami i możliwościami w jedzeniu jej młodszego brata. Na razie udaje się nam to pogodzić ale z czasem będzie to na pewno trudniejsze, szczególnie że Natalka jest bacznym obserwatorem.

 
Maj 2015 PDF Drukuj Email

[Dodano 28.06.2015 r.]

Maj był kolejnym miesiącem pięknej pogody. Kontynuujemy ruch i zabawy na placach zabaw dla dzieci. Każde takie wyjście raczej jest trudne do wykonania ale jak już uda się przekonać Natalkę to nawet chętnie idzie na plac zabaw. Może nie napisaliśmy tego jasno w zeszłym miesiącu, ale każda zabawa, czy to wspinaczka po ściance czy zjazd ze zjeżdżalni zajmuje Natalce minimum 3 razy więcej czasu niż rówieśnikom ale i tak jest z czego się cieszyć. Rzeczą którą ostatnio obserwujemy to są ataki płaczu jeżeli jest jakaś niespodziewana zmiana lub nie ma czegoś ulubionego Natalki. Na ile jest to kwestią braku elastyczności na zmiany a na ile cechą każdego dziecka w tym wieku niestety nie wiemy. W każdym razie z jednej strony staramy się aby w zakresie jedzenia była rutyna (pory, rodzaj, że zawsze jest bez względu gdzie jesteśmy), z drugiej strony jednak nie chcemy aby całość zajęć dziennych była rutynowa. "Na szczęście" ilość wizyt u lekarzy, rehabilitacji (chociaż i tak już mniejsza w porównaniu z tym co było 2 lata temu) nie pozwala takiej rutyny złapać.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 5 z 10